ПОЛИЦИЈСКИ ПСИ У АКЦИЈИ, ОЛАФ ВЕЋ ПРОНАШАО ЛЕШ: Обале Саве и Дунава крију трагове Матејевог нестанка
Матеј Периш (27) је нестао у ноћи између 30. и 31. јануара након што је то вече био у клубу "Готик" савском шеталишту у центру Београда
Потрага за несталим Матејем Перишем ушла је у девети дан. Информације оскудно стижу, а о нестанку и потрази обавештене су све суседне земље кроз које протиче река Дунав, али и Интерпол. Потрагу на Сави и Дунаву последњих дана отежавало је лоше време, а у петак поподне привремено је и прекинута.
Питања о случају Периша је много, како је и зашто нестао млади Сплићанин и даље је и за његову породицу, али и истражитеље - највећа мистерија. Још увек нема потврде да ли су изоловани отисци и ДНК са ограде, као и да ли се ти отисци подударају са Перишевим отисцима.
"ПОЗВАЛА МЕ ЈЕ ПОЛИЦИЈА, РЕКАО САМ ИМ ЗА СЛОВО В" Матејев отац открио нове детаље - неће да чује за Пленковића
"ЗБОГ ЧЕГА ЈЕ ТРЧАО, ТО ЗНАЈУ ЊЕГОВИ ПРИЈАТЕЉИ" Нови правац истраге - прави узрок нестанка Матеја се не налази поред Саве
"ПОСТОЈЕ ДВА СЦЕНАРИЈА КОЈА ОБЈАШЊАВАЈУ ШТА ЈЕ МОГЛО ДА СЕ ДЕСИ" Кључ Матејевог нестанка је у МОБИЛНОМ ТЕЛЕФОНУ?
Подсетимо, Матеј Периш (27) је нестао у ноћи између 30. и 31. јануара након што је то вече био у клубу "Готик" савском шеталишту у центру Београда.
Од како је пријављен нестанак Матеја, српска полиција је на ногама. Претражују се Сава и Дунав, а према последњим информацијама, потрага је проширена све до Панчева, па и Смедерева. Полиција користи сва доступна средства и ресурсе како би се нестали младић што пре пронашао, а седмог дана потраге за несталим Матејем Перишем укључени су и полицијски пси са водичима из Полицијске бригаде.
О употреби паса трагача које српска полиција користи трагајући за Матејом Перишем, новинари портала Index.hr су разговарали са Стјепаном Косом, власником детективске агенције који је досад обучио више од 3.000 паса разних специјалности и намена.
Школовао је и псе за откривање карцинома преко узорка урина, а био је начелник Одељења за заштитно-трагачке псе на Полицијској академији Министарства унутрашњих послова Хрватске од 1996. до 2002. године.
- Пси трагачи које користи полиција у окружењу деле се на псе који прате траг са тла и деструкцију на тлу или другим подлогама, тзв. врући траг.
Код таквих паса трагача битно је што су њихови резултати учинковити до отприлике 24 сата, а то зависи од неколико параметара - ваздушног притиска, смеру ветра, увежбаности пса, увежбаности пса и водича као тима и сл.
Осим тих, како каже Кос, користе се и пси који прате траг индивидуалног мириса. Њихова употреба, временски је далеко дужа. За употребу таквих паса значајно је да је потребан изоловани индивидуални мирис, објекта трагања - људи, животиње, предмети.
Врло је битно да се за такво трагање, ако се ради о живим бићима, прикупи проверена информација о виђењу уколико је то могуће, што знатно продужује примену таквих паса трагача.
Предност паса трагача који раде по индивидуалном мирису је та што пси прикупљају мирисне честице и из ваздуха, а не само са тла - каже Кос.
Подсетимо, два немачка овчара, четворогодишњи Олаф и једноипогодишњи Аки Маки, у четвртак су од јутра претраживали обалу у дужини од око два километра, од ресторана "Сава Нова" до ушћа Саве у Дунав, испод споменика на Калемегдану. Олаф је, иначе, био пронашао тело певачице Јелене Марјановић која је убијена у Борчи.
- Претраживали смо и другу обале Саве, а прошли смо и Ратно острво, али засад нема резултата. Ово су иначе пси који имају два сертификата. Кад би вас оњушио и кад бисте отишли два километра даље, он би вас пронашао - рекао је водич паса.