МЕЂУНАРОДНО ПРИЗНАТЕ: Српски аутохтони пси ОДУШЕВИЛИ чак и Џордза Буша, а пратиоци су ловцима и широм света (ФОТО)
Бројне аутохтоне расе паса у Србији изгубиле су битку са временом, а српски педигре на такмичењима, али и у ловачким причама чува још само њих неколико.
Међународно су признате четири аутохтоне расе на територији наше земље, док Кинолошки савез Србије признаје пет. Једна од њих је и српски тробојни гонич. Међу најстаријим узгајавачима је и Томо Бошковић из Чачка који на свом имању у селу Качулице има изузетне псе.
НОВИ ДЕЛТА СОЈ КОСИ НАЈМЛАЂЕ? Ево како деца подносе корону и када почињу да се јављају КОМПЛИКАЦИЈЕ
ВЕЛИКИ ВЕРСКИ ПРАЗНИК: Верници се данас придржавају строгих правила, а црвено се данас мора посебно избегавати
ТУРИСТИЧКА СЕЗОНА ЈЕ ПРОШЛА, А СА ЊОМ И ГУЖВЕ: Ево шта вас чека уколико данас кренете на пут
- Ови пси називају се још и триколорима, а настали су на подручју Балкана укрштањем пса балканца и тробојца. Природном селекцијом очистила се раса и добили смо српске тробојне гониче. Чак и када се тек окоте виде се три боје на њима. Црна леђа, жуте плећке и бутине и својствена бела која се пружа око врата као огрлица, али беле су им и ногице. То су заиста врсни пси. Морају имати дугу њушку, велике меснате полуокругле уши, савршено беле боје, добру равну леђу линију и реп одговарајуће дужине - рекао је Томо за РИНУ.
Тробојац се убраја у снажане, темпераментне, живахне и врло издржљиве псе. Користи се као ловачки пас за лов крупне и ситне длакаве дивљач.
- Срчани су и много паменти, такође јако интелигентни и увек се враћају газди. Нису захтевна раса и изузетно су одани. Нема им равних кад је у питању лов на зечеве и дивље свиње. За триколоре се може рећи и да је прави југословенски пас, а за очување ове аутохтоне заслужни су људи из свих бивших република. Поменуо бих пре свега Ахмета Бешлагића из Тузле, али и Махмута Алдагистанија из Сирије, који је генерални секретар Кинолошког друштва - рекао је узгајвач паса из Чачка.
Иако су се показали фантастични за лов, врло често се ови српски тробојни гоничи бирају и као кућни љубимци. Због лепог изгледа и шарених боја најомиљенији су међу децом. Међутим, ни странци нису имуни на ову аутохтону расу са нашег подручја па се могу наћи широм Европе, али и у Америци.
- Још док је председник САД-а био Џордз Буш, његов шеф обезбеђења купио је један пар паса и однео их у Америку, и показали су се као одлични у њиховим ловиштима. Мојих паса има поприлично велики број и у Баварској, Италији, Холандији и у Грчкој - рекао је Томо.
Овој српској раси не прети изумирање, јер према одређеним претпоставкама има их око 20.000. Осим старијих узгајивача попут Тома, љубав према триколорима пренета је и на млађе генерације, па није питање ко ће ловити у српским шумама.