СВЕ СЕ У СРБИЈИ ЗАКЉУЧАВА И ОД ПОНЕДЕЉКА! Стигле нове информације из Кризног штаба - разматрају се и мере за Ускрс!
Мере ћемо највероватније продужити и после понедељка, каже епидемиолог Бранислав Тиодоровић.
- Ја ипак очекујем да ми за пет дана нећемо имати такву врсту побољшања да се види напредак да се смањи број заражених и умрлих. Ми ћемо опет највероватније, отворено говорећи, продужити мере - рекао је он.
ДР КОН УПУТИО АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ Ситуација гора него у новембру, више од 80 одсто заражено је БРИТАНСКИМ СОЈЕМ
НЕМА ОДЛАГАЊА ВАКЦИНАЦИЈЕ: Нове мере не утичу на ток имунизације, пуни капацитети на Београдском сајму
РЕШЕНА ДИЛЕМА! Ђаци од ПРВОГ до ЧЕТВРТОГ разреда ове недеље ИДУ РЕДОВНО у школу! Смањиће се и број деце у вртићима!
Како је истакао, рачуна да ће и остали део Кризног штаба то схватити, јер ће видети озбиљност ситуације.
Ми из медицинског дела Кризног штаба смо тражили да најмање 14 дана буду мере на снази. То ствара дилему да ли ћемо ми са ових пет дана имати стварно побољшање. То је кратак период да се било шта деси, да се смањи број новозаржених значајније, да рецимо са ових 5.200 падне на 3.000 - оцењује он.
"Тешка борба на седници Кризног штаба"
Према речима Тиодоровића, медицински део Кризног штаба није променио свој став по питању мера.
- Ми, медицински део Кризног штаба изражавамо опрез у погледу дужине трајања мера. Ми смо скренули пажњу да смо одавно тражили да оне буду уведене још раније - наводи он.
На питање како је дошло до тога да епидемиолози прихвате да мере трају пет дана уместо 14, како су тражили, Тиодоровић каже да је била "тешка борба".
- Морам да кажем да је велика већина Кризног штаба, и оног дела који није медицински, схватио озбиљност ситуације. Али се увек ломио због тога које ће бити последице по економију - каже он.
Према његовим речима, струка се држи онога што је доктрина и тога како се епидемија сузбија и контролише.
- Овога пута била је са некима који су имали другачији став у смислу - шта ће нам мере, ту је било већих оштрих дискусија. Било је неких који су сматрали да је то претерано, несхватајући озбиљност ситуације, а то имамо и међу становништвом. Међу радницима у угоститељству и у различитим областима - казао је Тиодоровић.
Тиодоровић напомиње да се на прво место увек ставља здравље, јер само, како истиче, "здрав човек може да ради и ствара нову вредност из које ће се плаћати лечење".
"Полицијски час не помаже по питању британског соја вируса"
На питање, да ли ће мере бити оштрије, он каже да нико није ни размишљао о полицијском часу.
Тидоровић каже да нема дилеме да је требало да мере буду строже, тј. да дуже трају.
- Оне су сада једино могуће решење, нема полицијског часа ни ограничења кретања. Људи имају могућност набавке хране, лекова као и горива. С те стране говорећи, то је једино било могуће што се тиче мера - навео је он.
- Никаква ограничавања кретања, полицијски час и такве мере не би ништа решиле, као што видите то не помаже нигде у земљама у Европи - појаснио је он.
Говорећи о томе зашто је полицијски час некада имао учинак на смањење ширења вируса, а данас не, Тиодоровић каже да је узрок томе британски сој вируса.
- Ми имамо из наших лабораторија податак да је у укупном броју заражених у Србији чини 80 одсто британски сој. А за тај сој вируса се зна од октобра прошле године, зна се да је он заразнији, да се врло лако шири и да не напада само старије, већ и млађе генерације - напомиње он.
Према његовим речима, у Србији је све више младих који су заражени и који обољевају.
- Чим имате веће заражавање, имаћете и већи број тежих клиничких слика, а онда и већи број умрлих. Овај сој вируса очигледно мора да 'прошиша' кроз нашу популацију, он ће увек наћи онога ко је најслабији, ко има најлошији имунитет и нажалост биће таквих случајева доста - каже он.
"Разумем угоститеље"
Он напомиње да је мере требало увести раније, те да британски сој вируса не би сада имао толико деловање међу популацијом у Србији.
- Ми покушавамо последњим мерама да му сузимо поље деловања тиме што ћемо смањити контакте на оне који су есенцијални. Човек мора да купи храну и лекове и да има гориво. Нормално је за очекивати да ће сви схватити озбиљност - каже Тиодоровић.
Истиче да разуме оне који неће моћи да раде, као што су угоститељски објекти, али напомиње да је у Европи још од октобра закључавање.
- Тако је и у замљама у окружењу, а у Европи не ради ништа. За мене нема дилеме - скијалишта треба затворити. То нам је кренуло после Сретења, ту се проширило. Без обзира на све врсте убеђивања и поштованај мера, реално нема поштовања мера - каже он.
"Журке неко прави намерно"
Говорећи о журкама које се одржавају упркос епидемији, Тиодоровић оцењује да има утисак да оне нису само плод тога што млади желе да проживе младост без мера.
- Имам утисак да ако неко направи журку, слика све то сам, па то стави на друштвене мреже, а зна да је то кажњиво... Значи да то ради намерно, жели тиме да покаже да ни држава му ништа не може, а он може да ради шта хоће - каже он.
"Посебне мере за Ускрс због доласка људи из иностранства"
Имамо велики проблем пред собом, каже Тиодоровић по питању Ускрса и мера током празника.
- Велики број наших грађана живи у западној Европи и они ће доћи, јер 4. априла је већ католички Ускрс и треба очекивати да ће доћи велики број људи - напомиње он.
Оцењује да људи долазе јер желе да виде родбину и завичај, што је разумљиво, али наводи да се они у Србији опусте и не живе под мерама као у земљама Европе.
- Људи овде кад дођу опусте се, понашају се опуштено. Имам за њих само једну поруку - понашајте се овде као што се понашате по Немачкој, Швајцарској и тако даље - поручује Тиодоровић.
Напомиње да се у Кризном штабу интензивно размишља о мерама током ускршњих празника.
- Морамо ових дана да заузмемо став да ли ће то бити обавезно тестирање на граници, причам хипотетички. Ми не тражимо нашим људима ПЦР тест на граници, јер по Уставу не можемо да му забранимо улазак, али ће бити стављен у карантин, може да ради ПЦР тест тог дана или сутрадан, ако се испостави да је негативан, онда је слободан - појашњава Тиодоровић.
Како каже, морају да размисле да ли ће бити уведено на граници тестирање да би се одмах знало да је неко позитиван, те се обавести полиција која ће контролисати да ли се неко придржава самоизолације.