АКО ОВО ВИДИТЕ, БЕЖИТЕ - ТОРНАДО код Зрењанина је био ТЕК ПОЧЕТАК! Метеоролог упозорио: Питање је времена!
Под утицајем климатских промена, временске прилике последњих дана погодују нестабилном времену уз могућност појаве падавина, грмљавине, града, али и олујног ветра, а јако невреме које је у среду погодило већи део Србије пратио је и торнадо уочен код Зрењанина.
На „Инстраграм“ страници „хаилз_србија“ је објављено да је у питању торнадо из суперћелије „иако кондензација левка није видљива до тла, циркулација при тлу се уочава (мезоцисклонски торнадо настаје истовремено и од тла и од базе облака). Ниске базе облака и велика влага испод базе облака су омогућили овакву појаву, након краћег загревања у том региону. Радарски снимак је потврдио торнадо – објављено је на „Инстраграму“.
Све се то дешава због климатских промена
Метеорологе и климатологе ова појава не чуди пошто се клима мења и планета се додатно загрејала за више од 1 степен Целзијуса, а истовремено се повећала и температура мора и океана што значи да више водене паре одлази у атмосферу и покреће конвективну енергију. Управо због тога смо у Србији прошлог лета имали суперћелијске олује, а стручњаци не искључују ни појаву торнада у будућности.
Тромба или торнадо у покушају?!
Метеоролог Иван Ристић сматра да је код Зрењанина уочена тромба, карактеристична за равничарке пределе, као што се пијавице појављују изнад морских површина.
- На снимку видимо тек почетак, то још увек није ни торнадо ни тромба. Испод је јак ветар, али то ни не значи да ће се због тога направити пијавица, торнадо или неки другог облик атмосферске појаве. Упозорио бих грађане да када уоче такву појаву да је избегавају. Када виде перјаницу из облака, као перце, не мора да иде до доле, то значи да је то област јаких ветрова и да је треба избегавати. То није ни суперћелијска олуја, јер супер олуја ротира и изгледа сабласно. Рекао бих да је то био торнадо у покушају - каже Ристић.
Од температуре мора зависи шта нас чека овог лета
На питање да ли можемо у будућности очекивати и торнада у Србији, Ристић каже да је сасвим могуће да буде и суперћелијских олуја и торнада и других олујних појава зато што су све повезане са температуром мора.
- Што је већа температура мора расту и конвективна дешавања, односно топао ваздух се уздиже и ако је атмосфера нестабилна долази до развоја облака и олуја. Чим температура пређе 25-26 степени, не само температура мора, већ и на копну када је топлије, постоје услови за олује. За суперћелијске олује важно је рећи да је њихова појава везана за област северног Јадрана. Када тамо буде температура мора 27 степени Целзијуса, можемо очекивати супер олују – каже Ристић.
Тренутно је температура мора у северном делу Јадрана око 23-24 степена, зато Ристић сматра да смо за сада безбедни.
Све смо ближи јачим непогодама
- Чим видимо вртлог као на снимку из Зрењанина значи да улазимо у простор јачег ветра и да треба да будемо опрезни. На срећу, тамо се пре два дана ништа није десило, то је био тек почетак. Видео сам сличне структуре раније и код Авале – каже Ристић.
Додаје да је за јаснију видљивост појаве уочене код Зрењанина неопходно више прашине и јачи ветар, због чега се не види јасно други део те појаве, али горе где је било више влаге и ветра све је пуно јасније и видљивије.
Очекује да наредних дана у Србији температура ваздуха достигне 39-40 степени, након чега би могло опет да буде непогода.
- На срећу, температура северног Јадрана је још увек у нормалним границама, али са порастом температуре Јадранског мора улазимо у период када ће јаче олује бити сасвим могуће. Са сваким степеном смо ближи томе – поручује Ристић.
Глобално загревање повећава ризик од торнада
Наш чувени климатолог проф. др Владимир Ђурђевић са Физичког факултета у Београду недавно је рекао за „Блиц“ да глобално загревање утиче на чешће непогоде и повећава ризик и од торнада. Када дође до формирања олујног невремена, било ког, свет који је топлији омогућава да све врсте олуја буду разорније него пре, а разлог је што у топлији ваздух може да стане 7 одсто више водене паре, а када су океани топлији онда испарава више воде.
- Топлија планета значи и топлије океане. Ако су топлији, испарава више воде са површине, а атмосфера, која је сада у просеку топлија за 1 степен може да прими 7 одсто више водене паре која је погонско гориво за све олује - каже Ђурђевић.
Како је објаснио, ако олуји "дате" више водене паре она ће да се:
- развије брже
- дуже ће живети
- прећи ће већу раздаљину док буде трајала
- око ње ће се формирати јачи ветрови
- продуковаће већу количину падавина за краће време
- продуковаће потенцијално више града
- Топао ваздух и више водене паре, формула за олујне непогоде
- Загревање ваздуха и повећање концентрације водене паре може довести и до појаве разорних торнада у Европи, али и на подручју Србије, поручује климатолог.
- Разорни торнадо није нешто што треба да искључимо као немогући догађај на нашем подручју, питање је мање више времена, а кад ће се десити не можемо да знамо. Може се десити у наредне три године а може се десити тек за 20 година, али у неком тренутку и ми ћемо да будемо извучени из шешира у смислу да на нашем подручју можемо да очекујемо тако разорно невреме и због тога треба да будемо опрезни – закључио је Ђурђевић.
Извор: Србија Данас/Блиц/Биљана Вучковић