ДОБРО СЕ ДРЖИТЕ, И ТО ЗА ШТА СТИГНЕТЕ! Суперћелијске олује се очекују у мају? Метеоролог открио ТРИ КЉУЧНЕ ствари пред временски хаос
Један од временских екстрема који ће у будуће да се јавља све чешће због климатских промена и глобалног загревања су и олујна невремена попут суперћелијских олуја које су прошле године у више наврата опустошиле поједине делове региона и Србије и оставиле за собом велику материјалну штету, али, нажалост, однеле су и више људских живота.
Претходних дана у нашој земљи на снази је било више упозорења на кишу, пљускове са грмљавином због чега су се многи питали да ли постоји могућност да се понови драматични сценарио из лета 2023. године када је јако невреме погодиле више наших градова, и када је уз огромну количину падавина тукао град и дувао снажан ветар.
Метеоролог Слободан Совиљ, начелник Националног центра за хидрометеоролошки систем, ране најаве и упозорења у Републичком хидрометеоролошком заводу (РХМЗ), на питање да ли ће бити суперћелијских олуја каже да се оне за сада не очекују.
Међутим, два од три кључна услова за стварање суперћелијских олуја су већ прогнозирана за мај, тако да РХМЗ редовно прати стање у атмосфери и по потреби објављује метео упозорења.
Западно од Србије очекују се обилне падавине
Према дугорочној временској прогнози и месечној за мај 2024, у Србији се у мају очекују два тропска таласа - први средином маја, а затим и пред сам крај месеца.
Од 15. до 18. маја доћи до повећања температуре, односно до тропских 30 и више степени, а разлог томе је појачавање јужног и југозападног струјања у топлом сектору поља ниског ваздушног притиска које ће крајевима који се налазе западно од нас доносити веома обилне падавине. Прво се веома обилне падавине очекују на северу Италије, у четвртак 16. маја у области Алпа и западног Балкана, док у петак 17. маја веома обилних падавина биће у региону Јадрана, у Мађарској и Аустрији.
- За то време Србија ће се налазити у топлом сектору поља ниског ваздушног притиска под утицајем веома топлог ваздуха и зато очекујемо да код нас температура достигне 30 степени. Падавине ће у нашим крајевима бити врло локалне и изоловане, биће ретка појава. Ипак, опрез због јаких грмљавинских развоја у том периоду је највише изражен на потезу од северне Италије преко Јадрана и западног Балкана до средње Европе и ми ћемо пратити ситуацију у нашој земљи и издаваћемо упозорења у случају потребе која увек издајемо за период до 72 часа унапред. За сада нема опасности од снажних суперћелијских олуја у Србији – каже Совиљ.
За суперћелијску олују кључан је ветар
За суперћелијске олује, објашњава Совиљ јако је важан један аспект, а то је - како изгледа поље ветра у атмосфери.
Можемо да имамо и веома топлу атмосферу и доста влаге, а да не дође до стварања суперћелијских олуја ако поље ветра није повољно.
- То значи да морамо да имамо веома јака струјања на вишим нивоима, на пет, шест или десет километара висине, јер такав профил ветра обезбеђује изражено смицање ветра између приземних слојева и виших слојева атмосфере. Када је промена у ветру додатно изражена, не само по интензитету, него и по правцу, онда то омогућава олуји да заиста живи дуг временски период и да се одржава сатима. Дакле, када је атмосфера топла, влажна и нестабилна онда заиста ти облаци могу да буду веома разорни. Зато је потребно неколико елемената да се поклопе како би заиста имали снажне суперћелијске олује – каже Слободан Совиљ.
Колико дана унапред је могуће предвидети суперћелијску олују
На питање колико дана пре почетка суперћелијске олује можемо предвидети њихов долазак, каже да, нажалост, није могуће сада предвидети да ли ће их бити овог лета, али је оптимални период процене територије која би могла да буде под ризиком од настанка суперћелијске непогоде три до пет дана унапред.
То је уједно период за који има смисла давати процену за регионе, док за конкретне локације то може само на основу радарских и сателитских снимака сат, два до три сата унапред.
- Код процене од три до пет дана се не мисли на тачну локацију, прецизно на место или град, него се, пре свега, мисли на регион. Тако да можемо, на пример, рећи, у наредних 72 часа вероватноћа за појаву јаких или суперћелијских непогода се налази на одређеном подручју. Некада те непогоде нису груписане, него су врло изоловане и у неким пределима уопште нема падавина, док у суседном месту кроз које прође суперћелијска олуја буде значајна материјална штета. То зависи од тога колико је та појава више или мање изолована и да ли се суперћелијски облаци групишу као што смо имали прилику да видимо претходног лета када су читави линијски системи са запада Балкана долазили до наше земље – закључује Слободан Совиљ.
Извор: Србија Данас/Блиц/Аутор: Биљана Вучковић