"Ми ушивамо срце, а оно откуцајима КИДА КОНЦЕ": Исповест хирурга који су спасили младића СИГУРНЕ СМРТИ
Право чудо
Права филмска прича одиграла се у Ургентном центру када су примили младића (30) који је имао убодну рану од ножа, а чија је оштрица исекла слезину, дијафрагму, плућа, желудац и оно што је посебно шокирало и забринуло лекаре - направила рез чак и на срцу!
Тог часа наши лекари започињу изузетно ретку операцију, али и бесомучну борбу за живот тог младића. Оно што су у амбуланти за реанимацију видели, ни изблиза није наговештавало каснију драму у сали.
Та "мала рана од ножа" и младић на умору натерали су лекаре да схвате да дечко мора хитно на сто.
Протекло је само 20 минута откако је тај пацијент прошао кроз врата Ургентног центра, до првог реза скалеполом по кожи његовог грудног коша.
Проф. др Душан Јовановић, хирург и заменик директора Ургентног центра, преноси да је младић стигао у реанимацију колима Хитне помоћи у изузетно тешком стању.
- Чим смо га видели уочили смо велику разлику између тог његовог стања и мале убодне ранице на левој страни грудног коша. То нам је указало да се, ипак, ради о некој великој, значајној повреди - прича хирург.
Према његовим речима, 20 минута било је потребно да се скупи хируршка, кардиохируршка и анестезиолошка екипа и започне борба за живот тог човека.
- Започела је врло ретка операција, која се не виђа често. Пацијенти којима је срце повређено, обично не дочекају да стигну до сале. Када смо отворили младића схватили смо да су му повређени слезина, желудац, дијафрагма, плућа, а имао је и отворену повреду срца, односно била му је засечена лева срчана комора. Прво су кардиохирурзи урадили свој део посла на срцу, а онда смо ми наставили да збрињавамо остале органе. Читава операција трајала је два и по сата - каже тај стручњак.
Проф. др Душан Јовановић важи за изузтеног српског хирурга који је провео године у сали, али сам каже да је овакву операцију радио други пут у животу.
- Тада није било отворено срце у питању, већ повреда срчане марамице. Овај младић је одмах био животно угрожен. Сада је, после две недеље од операције, релативно стабилног општег стања, али је и даље у јединици интензивне неге, прате се витални параметри, али се надамо најбољем - каже тај хирург, који је био вођа хируршког тима који је оперисао остале органе, осим срца.
А срце је својим рукама држао др Драган Цветковић, вођа кардиохируршког тима на тој операцији. Он каже да се све дешавало док је био дежуран.
- Седео сам на Клиници за кардиохирургију када сам добио позив да хитно дођем у Ургентни центар. Човек је имао убодну рану, а оштрица ножа му је повредила плућа, али и остале органе. Када смо га отворили, у први мах није се чинило да је срце повређено. Била је мала количина крви, без активног крварења, али доста угрушака. Мислили смо да је у питању мала повреда. Скинули смо угрушке. Видели смо потом да је повређен коронарни крвни суд са задње стране леве коморе. Одатле је било мало крварење. Лако смо то збринули. Када смо ушили ту повреду на крвном суду, онда је наступило велико крварење из леве коморе - препричава стручњак драму која се одиграла у операционој сали.
Према његовим речима, лева комора је била засечена скроз до краја и морали су да је реконструишу.
Довитљиви муслиман НИШТА није препустио случају: ОВАКО се чувају папуче испред ЏАМИЈЕ у Нишу (ФОТО)
- Ретко се ради реконструкција срчане коморе на срцу које куца. Куцајуће срце отежава посао и много је ризичније за пацијента. Обично се читав крвоток пребаци на машину, која се редовно користи у кардиохиорургији и има за циљ да испразни срце и преузме његову улогу. Много је лакше оперисати када срце не куца и када је празно - прича др Цветковић и додаје да су имали проблем како да ставе шав на срцу, док га оно сваким својим откуцајем га цепа.
- То је било проблематично, али смо успели да завршимо свој посао. Хвала богу, дечко је стабилно. На интензивној нези је, комуникативан је, свестан је, срце добро ради. Дише помоћу респиратора. Данас сам га видео. Нисмо га опетерићивали тиме кроз шта је прошао. Ипак је у шоку. Вероватно да је свестан свог стања - напомиње др Цветковић.
Како лекари КЦС кажу, током претходног викенда било је динамично, јер су урађене четири трансплантације, срца, јетре и два бубрега.
- Захваљујући хуманости породице донора, спасена су четири живота. Пацијенти којима су трансплантирани органи стабилног су општег стања и налазе се у јединицама интензивне неге Клиничког центра Србије - кажу они захваљујући се у име Клиничког центра Србије породицама донора на исказаној хуманости у најтежим тренуцима.
Подсетимо, од почетка године у Србији је урађено укупно 57 трансплантација, а од тог броја у Клиничком центру Србије урађене су 42.