МИГРАНТИ ЈУРЕ НА ВРАТА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА: Шокантан извештај европске граничне полиције о броју илегалних прелазака
Прошле године више од 125.000 миграната прешло преко Западног Балкана
На западнобалканској рути је у прва четири месеца 2021. године забележено 11.606 илегалних мигрантских прелазака границе са ЕУ, што је више него двоструко у односу на исти период лани, наводе у Фронтексу.
ЛЕТО ЈОШ НЕКОЛИКО ДАНА НА ПАУЗИ: Данас понесите јакне, а од четвртка следи температурни шок
ДАНАС СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Пет мера на столу, да ли ће све бити попуштене?
У ТОПЛИНИ ЈЕДНОГ ДОМА ГЛЕДАО ТОТАЛНУ ДОМИНАЦИЈУ НОВАКА! Патријарх Порфирије пратио Ђоковића из Бујановца (ФОТО)
Према њиховим подацима, разлог за овај повећани прилив миграната лежи у отварању северноафричких мигрантских рута, с обзиром на то да је, како наводе у Фронтексу, на тој рути забележен пораст од 157 одсто, а на источномедитеранској рути пад од 58 одсто.
- У априлу је у извештају процењено да је било око 3.100 забележених прелазака границе на западнобалканској рути, што је 33 пута више него прошле године, када је број због ковида био рекордно низак - нагласили су они, уз напомену да је на овој рути највише било Сиријаца и Авганистанаца.
Истовремено, уласком илегалних миграната у ЕУ бавио се и Европски парламент, који је примио извјештај о стању миграторних кретања у прошлој години, који је припремљен за њих. Према тим подацима, прошле године је западнобалканском мигрантском рутом прошло 26.918 миграната, што је нешто више него годину дана раније.
Наглашено је да је прошле године забележно 125.110 миграната, односно илегалних прелазака границе ЕУ, а да се на западнобалканску руту од овог броја односи 14 одсто. На овој рути од 2014. године није забележен ниједан смртни случај, односно ниједан мигрант није преминуо прелазећи границе.
Мигрантска рута
Према подацима Фронтекса, на западнобалканској рути илегални мигранти углавном пролазе преко каспијског региона, затим или кроз Турску, јужном обалом Црног мора, или кроз Сирију, Ирак и Јордан.
Према овим подацима, врло мали број миграната на нашу територију улази преко северне Африке, с обзиром на то да се највећи део њих одлучује да у Европу улази преко Италије или Шпаније. Што се тиче смртних случајева, највише их је забележено на обалама Египта и Либије, затим на Криту и у Тунису.
Око 22 одсто миграната који су евидентирани у прва четири месеца ове године је сиријског порекла, док их је из Марока 17 одсто. Следе Алжир, Тунис и остале супсахарске земље са по 14 одсто од укупног броја, а затим долазе држављани Авганистана са десет одсто од укупног броја. Бангладеш следи са пет одсто, Турска са четири одсто и Пакистан са три одсто.
Иако је на западнобалканској рути нешто повећан број миграната који су прешли преко њене територије у односу на 2018. годину, ови бројеви су незнатни у односу на стање које је забележено у овој години, која није обухваћена извештајем.
Што се тиче укупно забележених илегалних улазака миграната у ЕУ, у Фронтексу кажу да је их је ове године више за трећину. Сви ови трендови се могу приписати повећању кретања услед вакцинације и мање опасности од ковида у односу на прошлогодишњи период.