КОЛИКО ЈЕ ЉУДИ У СРБИЈИ УМРЛО ОД КОРОНЕ? Лончар износи податке анализе смртних исхода узрокованих ковидом 19 (ВИДЕО)
Како је рекао министар Лончар новинарима, 44,6 процената од тих људи који су преминули а могу се довести у везу са короном је имало придружена обољења која су била изузетно озбиљна.
Министар здравља у Влади Србије Златибор Лончар представио је данас резултате рада Комисије за анализу смртних исхода узрокованих болешћу Covid-19 и истакао да су узети у обзир и здравствени картони и све потврде о смрти и изјаве родбине, а оно што би се могло довести у везу са короном је укупно 10.356 људи током 2020. године.
ГРАД НА ЈУГУ СРБИЈЕ НАЈТОПЛИЈИ! Рекордна температура - земља и асфалт ГОРЕ
ВРШЊАЧКО НАСИЉЕ У ШКОЛИ У НИШУ: Девојчице све признале! Огласио се отац повређеног дечака, али и школа
НОВО ПРЕДВИЂАЊЕ ДОКТОРА КОНА: Пандемија ће трајати годинама?
Како је рекао новинарима, 44,6 процената од тих људи који су преминули а могу се довести у везу са короном је имало придружена обољења која су била изузетно озбиљна.
Просек старости тих људи је 72,2 године. Од свег броја три четвртине је старије од 65 година. Две трећине су мушкарци.
- Ми овог момента, не само ми, већ било ко, не можемо да изађемо са подацима и кажемо да тврдимо нешто да је неко умро од ковида. Понављам, разлог је крајње једноставан - да бисмо тврдили да је неко умро од короне морате том да урадите обдукцију - казао је Лончар.
Захтевао сам од комисије да дођу до броја људи који могу да се доведу у везу са короном. Ту убрајамо и људе који нису лежали у болници, и они који су на тестовима били негативни и који су се сами лечили.
Он је новинарима рекао да као што је и обећано, данас излазе са подацима која је Комисија урадила и утврдила, а да то није било "ни мало лако а овај тренутак је изабран јер тренутно здравствени систем није преоптерећен те су имали времена да све ураде".
Како је додао, ангажовани су сви они који су предложени да ће бити укључени.
Подсетимо, Министарство здравља формирало је у мају Радну групу за анализу смртних случајева од ковида-19, како би биле разрешене недоумице колико је стварно грађана Србије умрло од короне од почетка епидемије.
- Радна група је формирана јер и даље не може са сигурношћу да се тврди који је тачан узрок смрти људи због тога што није било могуће радити обдукције - изјавио је тада министар здравља Златибор Лончар.
Иначе, од самог почетка пандемије, бројеви умрлих и у Србији, као и широм света, већи су него што бележи званична статистика. Април ове године је најбољи и најсвежији пример.
Радну групу за анализу смртних случајева од ковида-19 чине стручњаци са Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" и других института, стручњаци из инспекције Министарства здравља, Републичког завода за статистику, људи из болница и локалних самоуправа, те сви они који су учествовали током епидемије и имају искуства.