СВАКОГ 10. АПРИЛА ЦЕЛА СРБИЈА ТРЕБА ДА ЗАСТАНЕ НА ДВА МИНУТА: Грађани би стајали у месту, стао би саобраћај, чуле би се СИРЕНЕ!
Звонила би звона на православним храмовима
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта предложио је данас државним органима да се 10. април прогласи за Дан сећања на геноцид над Србима у Независној Држави Хрватској.
КРВАВА НОЋ У ПРЕСТОНИЦИ! У пуцњави у ноћном клубу убијен Томислав Сабљо, полиција на ногама
ПОРОДИЧНА ТРАГЕДИЈА У ЦРНОЈ ГОРИ: Погинула два брата и супруга једног од њих
- Главни разлог јесте чињеница да је оснивањем НДХ 10. априла 1941. године започела реализација дуго припреманог Плана истребљења и уништења српског народа огњем и мачем на читавом подручју данашње Хрватске, БиХ и Срема, све до Земуна, с циљем стварања етнички чисте Велике Хрватске без Срба - наводи се у саопштењу.
Он је додао да би сваког 10. априла читава Србија требало да застане на два минута.
- Сиренама, црквеним звонима, стајањем у месту и комеморативним скуповима одала би се почаст српским жртвама геноцида у НДХ. Грађани би стајали у месту на улицама, радним местима, домовима, балконима, кафићима, ресторанима и др. Такође, аутомобили, аутобуси и камиони би се заустављали на путевима и возачи би излазили из њих и стајали у месту - навео је Линта.
Према његовом preddlogu, у основним и средњим школама на тај дан би се организовао посебан школски час у циљу упознавања ученика с извршеним геноцидом над Србима у НДХ.
- Такође, тога дана би радио и ТВ станице емитовале програме на тему геноцида. Након сирена, црквених звона и стајања у месту требало би да се одржи државна церемонија обележавања Дана сећања на српске жртве геноцида у НДХ. На овај начин држава Израел сваког 18. априла обележава Дан сећања на жртве Холокауста - истакао је Линта.
Он је подсетио да је Законом о државним празницима у Републици Србији 22. април установљен као Дан сећања на жртве холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату.
- Дан сећања се обележава у спомен на 22. април 1945. године и пробој групе логораша из концентрационог логора смрти у Јасеновцу - Доња Градина. Међутим, у Србији још увек није установљен дан који је посвећен посебно сећању на српске жртве геноцида у НДХ - закључио је Линта.