Мира однела Брозово благо? Хапшење Милошевића отворило Пандорину кутију
Први чин хапшења био само фарса
Први чин хапшења Слободана Милошевића био је само фарса. Док су гледаоци CNN уз наслов "брејкинг њуз" гледали снимак на којем се види како испред Палате правде у црним џиповима довозе свеже ухапшеног бившег председника СР Југославије, српски медији сазнали су праву истину. Као у паралелној стварности Милошевић је заједно са супругом Мирјаном Марковић и неколицином пријатеља у вили "Мир" испијао кафу. Јаку, црну као и обично пили су у дневном боравку, седећи на црном кожном намештају, окружени вештачким цвећем и изложеним драгоценостима претходног станара ове виле на Дедињу - Јосипа Броза Тита. И то са све експонатским плочицама.
Прочитајте и:
- Редовна планска заједничка активност: На подручју Куршумлије и Рашке заједничка вежба Кфора и Војске Србије
- ПОСЛЕДЊИ ПОЗДРАВ ВЛАДЕТИ ЈЕРОТИЋУ На Новом гробљу се окупили породица и пријатељи, опело одржао патријарх српски Иринеј (ФОТО)
- Мира ЗАГРМЕЛА на НАТО и осванула у аустријским медијима: СВЕ СУ НАС ПОТРОВАЛИ!
У другом чину, након неколико испаљених метака људи с капуљачама, Милошевић је заиста ухапшен 1. априла 2001. године. Са Дедиња је одмах спроведен у ЦЗ, одакле је касније изручен Хагу. Одмах након хапшења Мира Марковић се вратила у породичну кућу у Толстојевој 33, одакле је две године касније отишла и настанила се у Москви. У таквој филмској причи свако нормалан би помислио да су једино Титови експонати остали на свом месту. Ипак нису, а ни до данас се не зна где се налазе чувена дела сликарских мајстора, која су била похрањена у Титов трезор, у вили "Мир".
Мистериозна прича о нестанку бројних драгоцености Јосипа Броза почиње давне 1980. када је умро син свих народа и народности. Вила "Мир", која је грађена за њега у Ужичкој улици број 11, постала је део Меморијалног центра "Јосип Броз Тито". Иако су се у центру чувале и излагале збирке изузетне уметничке и историјске вредности, музејски фонд никада није добио правну заштиту као културно добро.
Убрзо након избора за председника Југославије, Милошевић се са породицом преселио у Ужичку 15, некадашњу резиденцију Брозових. У темељном реновирању посред некадашњег Меморијалног центра подигнут је зид, чиме су резиденција и вила "Мир" одвојене од музејског комплекса. У то време, тачније 1996. урађен је и поновни попис свих музејских експоната, запосленима у Музеју је прилаз био онемогућен, а за све су морали да се обраћају директно Милошевићевом кабинету. Међутим, након што је НАТО бомбардовао вилу у Ужичкој 15, Милошевић се сели у Ужичку 11 - у вилу "Мир". Највредније Титове ствари тада су закључане у трезору, а имовина је убележена у 21 инвентарну књигу.
Неки од предмета који су тада пописани су: статуа бога Озириса из ВИ века п.н.е. од бронзе са траговима позлате (дар Анвара ел Садата, председника Египта), златна командантска сабља са драгим камењем (поклон Стаљина), маршалски знак који је креирао Антун Аугустинчић, мандала (поклон владе Непала), фрагменти Месечевог тла, које је на Земљу донела посада "Апола 11", чији грам вреди 50.800 долара (поклон Ричарда Никсона), колекције марака, златници и дукати, украсне игле са драгим камењем, табакере, скулптуре, слике међу којима Стјепана Фјодоровича Колесникова, Надежде Петровић, Петра Лубарде, Моше Пијаде, Јаноша Месароша, Оскара Кокошке, Франциска Гоје, вазе, теписи, 6.000 књига, аутомобили, 2.225 албума са фотографијама и 167 Титових ловачких пушака. Ту је била и сабља из 17. века опточена драгим камењем, коју му је поклонио Моамер ел Гадафи, код којег је касније и завршила једна од чувених Титових маршалских униформи.
Наставак прочитајте у новом броју Експреса који ће бити на киосцима од петка, 7. септембра...