"ДА ЛИ ЈЕ ОВО РЕАЛНО?" Декларација на јагодама дигла Србију на ноге - Откривамо о чему се ради (ФОТО)
Ово је мало ко знао...
Врло често можемо да чујемо коментаре за особе које издржавају затворске казне "Лако је њима, живе на рачун државе, једу, спавају..." Да ли је то баш заиста тако?
Да баш и није показује пример Окружног затвора у Смедереву. Наиме, ова притворска јединица у свом поседу има пољопривредно газдинство, које одржавају, обрађују и део прихода добијају - затвореници. Иако се о овоме већ писало пре неколико година, буру је поново покренула фотографија упакованих јагода, на којима пише: "Произвођач: Затвор Смедерево".
МИСТЕРИОЗНИ НЕСТАНАК РАДОВАНА У АТИНИ И ДАЉЕ ШОКИРА ЈАВНОСТ! Да ли камере крију одговор на ових 5 питања?
АФРИЧКИ ТАЛАС СТИЖЕ У СРБИЈУ! Температуре преко 30 степени Целзијуса - познати метеоролог УПОЗОРАВА грађане!
ВОЗАЧИ, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Полиција од данас има право и ОВО да захтева кад вас заустави - посебна контрола важи за све
Али да се вратимо на почетак. Економија Окружног затвора у Смедереву је огледно пољопривредно добро, а још 2017. године управник затвора Горан Павловић, иначе дипломирани пољопривредни инжењер, објаснио је да затвореници раде и на преко 117 хектара градског земљишта. Обрађују се кукуруз, пшеница, јечам...
Такође, у ОЗ Смедерево се гаје јабуке, шљиве и јагоде.
На скоро два хектара економије осуђеници гаје јабуке (око 3.000 стабала) и шљиве, док се на изнајмљеној површини од 0,8 хектара налазе засади јагода на фолији. Јабуке и јагоде се чувају у новоизграђеној хладњачи, капацитета 100 тона робе, а ту су и две коморе за поврће, капацитета од по осам тона. Вишак воћа са ових плантажа пласира се на домаће и руско тржиште преко регистрованих велепродајних кућа у Србији.
На овом јединственом пољопривредном газдинству производи се ракија од јабука, шљива и кајсија, а на економији је заступљена и сточарска производња.
Затвореници који имају посао - имају радно време, поподневни одмор, теретану, тако да је боравак тамо нека врста награде и привилегије. Имају и плату, годишњи одмор и наградне викенде.
- У свим већим заводима, радно је ангажовано више од 50 одсто осуђених лица - рекли су својевремо у Управи за извршење кривичних санкција.
- Рад је искључиво на добровољној основи и осуђеници за то добијају накнаду, (плату) у складу са Законом о извршењу кривичних санкција.