МИСЛИТЕ ДА ИМАТЕ КОРОНУ ИЛИ ГРИП? Нова мистериозна болест, симптоми идентични, стручњак објашњава КОЈЕ СУ РАЗЛИКЕ
Нова болест све више заступљена у Србији
Тринелоза је обољење које се јавља сваке године у Србији, али на срећу је мање заступљено, а најугроженија подручја су уз реку Дунав.
БРОЈ ТАЈНИХ ПРОСЛАВА У БЕОГРАДУ РАСТЕ! На Врачару растурена још једна корона журка: Полиција затекла ПУН ЛОКАЛ
ЗАШТО НЕ СМЕМО ДА ИГНОРИШЕМО ПРЕСКАКАЊЕ И ЛУПАЊЕ СРЦА? "Срце које искаче из колосека доводи до фаталног исхода"
НЕВЕРОВАТАН ПОДУХВАТ ЛЕКАРА ИЗ ТИРШОВЕ! Новом методом беби СПАСИЛИ ЖИВОТ, најмлађем пацијенту на свету
Обично се јавља крајем и почетком године, након свињокоља, а симптоми који је прате могу чак и лекаре да збуне, јер су веома слични симптомима грипа и короне.
У Заводу за јавно здравље у Суботици кажу да су тринелозом најчешће захваћени Западнобачки и Јужнобачки округ, пре свега Срем. Разлог томе су дивље свиње, које су најчешћи резервоар обољења трихинелоза.
- Не само да се дивље свиње инфицирају пацовом, већ се инфицирају и пацови. Када пацов који је заражен, миграцијом дође на територију општина или округа где бележимо обољење, домаћа свиња, посебно крмача током гравидитета мења навике у исхрану, и може да поједе ситног глодара, тако и пацова – објашњава др Небојша Бохуцки, епидемиолог.
Према његовим речима, домаћини не размишљају о овом обољењу, јер не мешају месо своје свиње са месом дивље свиње, и не помишљају да је и свиња инфицирана трихинелом.
Али, уколико се месо не однесе на преглед код vetrrinara, настаје проблем.
- Превенција је веома једноставна. Довољно је да сваки пут, када је свињокољ, део меса, најактивнији део мускулатуре уз дијафрагму, однесу на преглед. Ако нема ларви трихинеле месо је исправно - каже др Бохуцки.
У супротном долази до обољења, а оно није безазлено. Када неко поједе месо у коме су ларве трихинеле, након неколико дана настаје дијареја.
- Ово уопште није специфично, јер је дијареја нешто што током године већина грађана има. И дијареја прође, али након две недеље, ларве продиру у крвоток, а потом у целокупну мускулатуру. У зависности од тога колико је меса поједено клиничка слика варира. Може да буде веома блага, а може да буде тешка и екстремно тешка и да особа заврши у болници. Уколико нема тешку клиничку слику, пацијент се жали на повишену температуру и на болове у мишићима. По правилу, пошто знамо када се ради свињокољ, месо које није обрађено, кобасице, шунка и друго, конзумирамо у јануару и фебруару. То је иначе период када имамо низ капљичних инфекција, грип, а сада и ковид – 19. Обољење је ретко и лекар неће ни помислити на трихинелозу, јер само на основу клиничке слике не можемо да знамо о којем је обљењу реч - објашњава епидемиолог.
Тек ако неко има тешку клиничку слику и заврши у болници, по правилу, на кардиологији, јер пацијент добије срчане аритмије.
- Када се уради шира дијагностика открије се случај трихинелозе и онда епидемиолози раде испитивања, од тога шта и ко је конзумирао месо. Највећи проблем је ако неко производе инфестиране ларвом трихинеле пушта у продају. Ту мислим, пре свега, на приватнике. Други моменат, битан, је да понекад месо дивље свиње неко меша са месом домаће свиње да би имао већу количину производа. Може настати огромно обољење и раније је било и са пар стотина оболелих у Срему. Најважније је да се мисли о свему овоме, обољење је реално и присутно – закључује др Небојша Бохуцки.