МИСТЕРИЈА КОНАЧНО РАЗОТКРИВЕНА! Ево због чега је заиста експлодирао МРТВАЧКИ САНДУК у Бечеју
Професор додаје и да је идентична ствар са сувим ледом и сандуком.
У четвртак се на Српском православном гробљу у Бечеју догодила експлозија.
КОНАЧНО ДОБРЕ ВЕСТИ: Руси направили "СУПЕРЛЕК" против корона вируса, биће јефтин, а ДОБИЋЕ ГА И СРБИЈА
Јучерашњи дан био је НАЈСМРТОНОСНИЈИ током епидемије, а данас је БРОЈ ЖРТАВА од корона вируса у Србији премашио 300
НОВА ОДЛУКА: Још један град у Србији прогласио ванредну ситуацију
Наиме, експлодирао је мртвачки сандук, а како се наводи, разлог томе био је суви лед који су комунални радници ставили у сандук, како би се брже охладило тело покојника. Хемичар објашњава како је ово могуће.
Александар Поповић, професор на Хемијском факултету у Београду каже да је овако нешто у теорији могуће захваљујући угљен-диоксиду који се налази у њему.
Експлозија која се догодила шокирала је јавност, а у инциденту је једна жена задобила лакше повреде, након што су је погодили комадићи дрвета. Александар Поповић, професор хемије, објашњава како је евентуално могло да дође до овакве реакције.
- Мораћу да искористим практични пример, како би што сликовитије објаснио о чему се ту ради. Када дувате балон, ви то радите до одређене величине, након чега ће он пући. Замислите да балон има рупицу на себи, ако га дувате - он ће кренути да се надувава неко време и онда ће кроз ту рупу кренути да излази ваздух, односно он никада неће пући - каже Поповић.
Професор додаје и да је идентична ствар са сувим ледом и сандуком.
- Ако је све то тачно, што медији пишу, ту имамо неколико јако битних ствари, односно да ли је сандук био херметички затворен и да ли је суви лед био у флашама или није. Ако је суви лед био у флашама које су затворене, онда имамо ефекат балона. Могло је доћи до ослобађања ugljen-dioksidda, услед стварања великог притиска у балону, и затворене флаше би једна по једна експлодирала унутар ковчега, али не би довело до експлозије сандука - истиче хемичар.
Поповић истиче да се ситуација мења, уколико су, пак, флаше са сувим ледом биле отворене.
- Друга варијанта је ако су флаше биле отворене, онда је могуће да се створио ефекат балона у ковчегу, под условом да је он био херметички затворен, и онда би дошло до експлозије сандука - односно распарчало би се дрво од кога је сачињен. Уколико није био херметички затворен, онда би угљен-диоксид прошао кроз неке рупе - додаје Поповић.
Иначе, суви лед је угљен-диоксид у чврстом агрегатном стању. У нормалним атмосферским условима, у процесу сублимације прелази директно из чврстог у гасовито стање (не топи се као обичан лед, већ испарава), због чега је и добио назив суви лед.
Суви лед се употребљава за хлађење хране и пића у кетерингу, брзо замрзавање, прављење вештачке магле, транспорт крви, крвне плазме и органа на ниским температурама, чишћење и одмашћивања површина.
Ове ствари НИКАКО не смете гуглати, иначе ћете бити у ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ! (ВИДЕО)
"ТРЕБА ЈАСНО И ГЛАСНО РЕЋИ - ВИРУС НИЈЕ НЕСТАО" Познати инфектолог упозорио све грађане Србије
ЗА ЧЕТИРИ ДАНА 29 ПРЕМИНУЛИХ: Никако не иде по плану, али једна БРОЈКА ипак улива наду
ОБЈАВЉЕНИ НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Заражено још 325 људи, осам особа преминуло
ЗБОГ ПОГОРШАНЕ ЕПИДЕМИОЛОШКЕ СИТУАЦИЈЕ: У Србији се затварају све џамије
ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ БОЛНИЦА У "АРЕНИ": Највећа хала на Балкану ускоро СПРЕМНА ЗА ПАЦИЈЕНТЕ (ФОТО)