МИСТЕРИОЗНО ПОРЕКЛО КОЊА: Пре 4.200 година стигли су из удаљених равница, одиграли су важну улогу за човека!
Хиљадама година коњи су играли кључну улогу у људским друштвима. Помагали су првим ратарима, олакшавали и убрзавали путовања, ратницима давали редност у биткама. Оно што се о коњима није знало је одакле потичу?
Ново генетско истраживање показало је да је древна домовина свих модерних домаћих коња јужна Русија, односно степе некадашње Западне Евроазије одакле су пре 4200 година коњи стигли у Европу и Азију.
Реновирање дома не мора да траје годинама: Уз следећих пет савета овај процес ћете завршити лакше и брже
ДА ЛИ КОВИД ПРОПУСНИЦЕ ВЕЋ ДАЈУ РЕЗУЛТАТ? Огромне гужве на Сајму - стотине људи у реду за вакцинацију (ФОТО)
ЕВО КО ЋЕ КОНТРОЛИСАТИ УКОЛИКО ВЕЧЕРАС НЕМАТЕ ПРОПУСНИЦУ: Познато и ко ће све сносити одговорност за кршење најновије мере
Тим који је предводио молекуларни археолог Лудовик Орландо са Универзитета Пол Сабатије из Тулуза, реконструисао је древне гене коња користећи узорке скелета древних коња нађених на читавом низу места, од Анадолије и Иберијског полуострва до евроазијских степа.
Један регион у јужној Русији, на ушћу Волге и Дона је "искочио". У области су већ пронађени индиректни докази о припитомљавању коња али ДНК докази сада повезују модерне домаће коње за коњима који су овде живели пре 4700 до 4200 година.
Пошто су људи у долинама Волге и Дона гајили и припитомљавали коње, они су се врзо проширили до западне Европе и источне Азије, готово "преко ноћи", рекао је Орландо.
Временом су ти преци домаћих коња заменили буквално све друге популације коња, и променили европазијска друштва.
Археолошки подаци и испитивања ДНК материјала коњских остатака показали су оно на шта су археолози већ неко време сумњали али нису могли да докажу.
Коњи су постојали и пре 5000 године али људи почели да их гаје и врше селекцију, тражећи издржљиве, питоме животиње које могу да поднесу људску тежнину и на тај начин су разнолико и шарено коњско друштво које је лутало низијама Евроазије претворили у коње какве познајемо данас.
Како су се коњи ширили и раселавали, тако су се и људи бронзаног доба селили, прелазећи веће раздаљине, тргујући и размењујући знања и информације. А када су се селили људи, водили су са собом коње, рекао је Орландо који је то занвао "првим експериментом глобализације. Свет је постао мањи, захваљујући томе што смо имали коња".
У студији објављеној у листу Натуре указује се и на још једну интересантну ствар - временски оквир еволуције људских гена у деловима Евроазије блиско је повезан да развојем коњских гена.
- Историја људи је уткана у ДНК коња - рекла је археолог Кејт Кејн која није учествовала у студији.