МИТ ИЛИ ИСТИНА: Да ли је трећи талас корона вируса заиста слабији од претходна два?
У актуелном таласу епидемије корона вируса код средње тешких и тешких пацијената јавља се упала плућа, а ковид 19 оставиће жестоке последице у смислу фиброзирајућих промена по плућима.
Професор др Виолета Михаиловић Вучинић, директорка Клинике за пулмологију КЦС, објаснила је да је у претходном налету вируса covid 19 угрожавао једно плућно крило, али на много рендгентских снимака или снимака скенером сада се види тешка обострана пнеумонија.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/21/korona.jpg?itok=e-hK4qaA)
ЛОШЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ ВАЉЕВА: Преминуле три особе, короном заражена још 64 лица!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/05/untitled.jpg?itok=c8lYW9oU)
ВИТАМИНИ МОГУ ИМАТИ ЕФЕКАТ КАО ОБИЧНА ЧАША ВОДЕ: Српска докторка открива велику грешку при узимању суплемената
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/23/profimedia-0562979571.jpg?itok=FJA6p-bD)
ТЕШКА СИТУАЦИЈА У ВРАЊУ: Хоспитализовано 50 позитивних на вирус корона
Др Виолета Михаиловић Вучинић наглашава да "без икакве сумње овај талас нас је оборио с ногу" јер у привременој болници у Београдској арени за чак 80 одсто пацијената неопходна је кисеоничка потпора.
Оштећене плућне функције
Према њеним речима, скенер показује бела плућа, пнеумонију која ће могуће и проћи у првом акту лечења, али вирус ће оставити жестоке последице у смислу фиброзирајућих промена по плућима. То су закључци на основу праћења болесника из првог таласа.
Како каже, то су болесници оштећене плућне функције, са оштећеном дифузијом и "ту се нешто дешава на нивоу алвеално-капиларне мембране што нису у стању да санирају на почетку".
Свако ко сумња на covid 19 мора да се "слика"
- Болеснике са пнеумонијом обавезно морамо хоспитализовати. Свако са фебрилним стањем и сумњом на covid 19 треба да се слика – да се направи радиографија, јер нас често то изненади - рекла је професорка Михаиловић Вучинић.
- Улазимо у сезону респираторних инфекција. Сви носимо маске и неће бити толика најезда грипа, то је доказано на јужној хемисфери због маски које смо приморани да носимо. Симптоми грипа и covid 19 инфекције су такорећи исти – кашаљ, температура, болови у мишићима - каже докторка Виолета Михаиловић Вучинић и истиче да се вирус брзо шири, највише до сада, али овога пута је то врло контагиозно.