"Млад, има „прехладу“ иде на концерт, па код баке": Овако се најбрже шири корона и расте број хоспитализованих
Када расте број хоспитализованих, аутоматски се повећава и број људи на респираторима
Повећан прилив пацијената, пораст броја људи на респираторима, више од 3.000 заражених дневно, статистика је која нас прати последњих дана. У болницама је углавном невакцинисано становништво, претежно су старији људи, међутим бележи се и пријем младих пацијената. Правила нема кажу лекари, а оно што је кобно је занемаривање симптома ковида и лечење код куће, па касни долазак у болницу може направити додатне проблеме.
ЈОШ ТРИ ДЕВОЈКЕ ПОТЕНЦИЈАЛНЕ ЖРТВЕ УЗНЕМИРАВАЊА У ПЕТНИЦИ: Сведочиће о језивом искуству
НЕСТАО МЛАДИЋ У ЦЕНТРУ БЕОГРАДА: Павле (18) последњи пут виђен на Дорћолу, породица моли за помоћ
КОМИТЕ ДИВЉАЈУ И ПО СРБИЈИ! На муралу посвећеном Амфилохију у Зрењанину остављена скандалозна порука (ФОТО)
Епидемиолог и члан Кризног штаба проф.др Бранислав Тиодоровић каже да смо почетком августа и негде половином месеца имали мањи број пријема, али да је сада потпуно другачија ситуација.
- Има пријема у болницама и биће их још више. Имамо појачану хоспитализацију у свим ковид болницама. Две трећине капацитета у Батајници је пуно већ, Крушевац има прилив, болница у Новом Саду која је отворена такође је почела да прима пацијенте. У болницама су претежно невакцинисани, али је чињеница је да има и оних који имају придружене болести, дијабетичари, кардиоваскуларни болесници, плућни болесници…
Када расте број хоспитализованих, аутоматски се повећава и број људи на респираторима, каже професор Тиодоровић.
Како каже професор Тиодоровић, епидемиолошка ситуација више није несигурна, већ неповољна, док би за Тутин и Нови Пазар требало рећи да је ванредна.
- Народ мора да се уозбиљи, ако је икако могуће да то учине. Вакцинација, поштовање мера, контрола мера, све оно о чему причамо месецима уназад, каже професор Тиодоровић.
Проф.др Радмило Јанковић, заменик директора УКЦ Ниш, каже да се хоспитализују тешки случајеви, те да су критеријуми за пријем померени. Нажалост људи се лече код куће, дођу са тешким симптомима, а онда је потребан хитан транспорт, када је већ постало компликовано.
- Губи се доста времена када се неко лечи код куће и не јави се на време, јер после буде касно док дође. Не ваља чекати већ одмах дати циљану терапију. Много је лакше и пацијенту и нама лекарима када на време применимо праву терапију, када се чека проблем се развија, објашњава професор Јанковић.
Како објашњава саговорник, у Крушевцу има доста старијих пацијената, јуче их је било око 200 старијих од 60 година али има и млађих.
- Иста је та нека пропорција отприлике и у јединицама интензивне неге. Углавном су од почетка епидемије страдали највише старији, али сада има и млађих који су на респиратору. Они се па тек касно јаве. Они мисле да оно што је код младих безазлено да ће то да прође. Кад температура не пролази седам, осам дана, кад почну да имају кратак дах, кад се успаниче, онда је проблем већ настао, додаје професор Јанковић.
Вакцинација је приоритет
Да вакцине штите од тешке клиничке слике ту нема дилеме, али се посебно апелује да се на време дође за трећу дозу, кад истекне шест месеци од давање друге дозе. Такође, они који нису вакцинисани представљају „циљну групу“ короне, те је посебан апел упућује њима.
-Вакцинација јесте приоритет, и много смо апеловали и апелујемо, али оно што јесте приоритет поготово за старе људе који су се вакцинисали пре шест, седам месеци, да чим добију позив да се одмах јаве за трећу дозу. Пре тога да се придржавају мера, додаје професор Јанковић за „Блиц“.
Пут преноса: Млад, има „прехладу“ иде на концерт, па код баке
Како изгледа преноса и заражавање, професор Јанковић нам је објаснио на примеру просечног Крагујевчанина.
- Просечан Крагујевчанин, одлази на концерт, иако има у граду преко 200 заражених. Тамо су његови другари који су слично годиште, који можда имају неку кијавицу, и немају никакве симптоме. Онда је доста њих било негде на летовању. Дођу на концерт онда се лепо проведу, скачу певају једни другима на уво. После два, три дана отац каже том истом што је био на концерту, „ајде иди код баке, дуго ниси био“, и он оде, а њему цури нос. Бака вакцинисана Синофармом почетком године, или није вакцинисана уопште, па они се лепо испричају, и тако се отприлике креће тај ланац преноса. Дакле вакцинација, и дисциплина, одговорност, то нам је неопходно, поручује професор Јанковић.