Многи ће бити шокирани: Прави разлог употребе налепнице "беба у ауту" заправо је ОВО, не односи се само на друге возаче
Уобичајено је видети да неки аутомобили на задњем ветробранском стаклу имају знак "беба у ауту".
Многи претпостављају да се тиме жели сигнализирати другима зашто се вози спорије и опрезније, као и подстакнути остале возаче да буду стрпљивији.
Међутим, знате ли да то није једини разлог?
Корисник ТикТока "Пентаграм Моторспорт", стручњак за мото-спорт са седиштем у североисточној Енглеској, објавио је видео у којем је објаснио пратиоцима да знак за бебу у аутомобилу схватају погрешно.
- Схватате ли како би ове ствари требало да функционишу? Да знак није ту само да каже 'имам бебу у ауту, стога морам бити мало спорији'? - рекао је он, те открио да то заправо није права сврха овог знака.
Наиме, не ради се о слатком малом додатку, већ о упозорењу хитним службама.
- Ако сте имали саобраћајну несрећу и хитне службе пронађу ваш аутомобил преврнут низ падину или пронађу вас онесвешћеног у ауту, овај знак је ту да каже службама да треба да остану на месту несреће и потраже бебу која би могла бити у возилу. То је сврха овог знака - открио је стручњак.
Налепница може бити и проблем
Заправо, остављање овог знака стално залепљеног на задњем стаклу може бити проблем, јер би хитне службе могле претпоставити да имате дете у возилу чак и када дете није с вама, поручује он.
Испоставило се да много људи није знало за праву сврху овог знака, а неки су били и ужаснути.
"Увек сам мислио да је то упозорење другим возачима да возе опрезно", "Тек сад сам приметио да је мој знак још увек на стаклу иако ми дете има готово пет година", писали су они.
Бивша болничарка Ники из Аустралије објаснила је да знак "беба у возилу" није једина ствар на коју се обраћа пажња приликом саобраћајних несрећа.
- Овде болничарка, стварно ми се срце стеже кад видим ове ознаке након саобраћајних несрећа, посебно када панично тражимо несталу бебу, а она је на сигурном код куће с неким другим. Ипак, како смо обучени да проценим целу ситуацију, ми се свакако не ослањамо само на знак 'беба у возилу', већ тражимо трагове који упућују на то да је дете било у возилу, попут ауто-седишта и дечјих торби - објаснила је.
Прва налепница "беба у ауту" настала 1984.
Верује се да је знак за бебу у возилу први створио Мајкл Лернер, бивши инвеститор из САД-а, 1984. године.
Након што је први пут возио свог 18-месечног нећака, схватио је да су људи нестрпљиви када возе и желео је да пронађе начин да га заштити.
Удружио се са сестрама Патрицијом и Хелен Брадлеј које су покушавале да промовишу знакове и основао "Safety 1ст".
Користећи своје контакте у малопродајној индустрији, успео је да постигне успех и 10 хиљада знакова је продато у првих месец дана.
Србија Данас/Вечерњи