МНОГИ СЕ СУОЧАВАЈУ СА ОВИМ ПРОБЛЕМОМ: Шта ако наследите оружје покојника? Пазите се, КАЗНЕ СУ ПАПРЕНЕ
Неретко се деси да породица и не зна да је преминули имао оружје, па га пронађу накнадно
Кад да смрт блиског члана сама по себи није довољно стресна, породици се обично нагомила још безборој обавеза од папирологије до оставинске расправе. Тек када иза покојника остане оружје, настане општи хаос.
Наследници могу да се нађу у веома незавидној ситуацији када иза покојника остане у кући оружје уколико ово питање унутар породице није решено на време.
Неретко се деси да породица и не зна да је преминули имао оружје, па га пронађу накнадно што може изазвати проблеме великих размера, од тога да платите папрену казну или чак завршите у затвору.
Чак и када је породица упозната са поседовањем оружја и за њега неки други члан поседује дозволу, оружје се не може тек тако пренети и наследити ван строго прописане процедуре.
У року од 45 дана предати оружје полицији
Законски наследници преминулог обавезни су да оружје покојника пријаве полицији у року од 45 дана после његове смрти.
- Процедура је таква да после смрти власника оружја, у најближој полицијској станици, тачније у месту последњег пребивалишта покојника пријавите поседовање, након чега ће оружје бити преузето и остаће у организационој јединици Министарства до окончања оставинске расправе. Када се одлучи коме ће оружје припасти, наследник мора да тражи одобрење за набавку оружја без обзира да ли има дозволу, и тек онда након одобрења може да преузме оружје - појаснили су из Полицијске станице Нови Београд.
Уколико наследник не успе да добије одобрење, породица ће остати без оружја покојника.
Продаја наслеђеног оружја
Уколико нико од чланова породице није заинтересован да наследи оружје, оно се може продати. Продаја је могућа само тако што ће оружје прво предати полицији и након тога огласити за продају. Потенцијалне купце дужни сте да упутите у станицу полиције где се оружје налази, где и они морају проћи сву законску процедуру око преузимања.
Закон о оружју веома је ригорозан а ово је поступак у случају смрти власника оружја и наслеђивање оружја.
ЗАКОН О ОРУЖЈУ И МУНИЦИЈИ ("Сл. гласник РС", бр. 20/2015, 10/2019 и 20/2020) Члан 29
- У случају смрти лица које је имало регистровано оружје, лице у чијем се поседу ово оружје затекне дужно је да у року од 45 дана од смрти лица обавести најближу организациону јединицу Министарства, ради преузимања оружја. Такво оружје чуваће се у организационој јединици Министарства по месту последњег пребивалишта власника, до одређивања наследника. У случају да за наследника оружја буде одређено малолетно лице, оружје се чува до дана стицања пунолетства наследника.
- Лице које по основу наслеђа стекне оружје из категорија Б и Ц, може да то оружје преда у власништво Републике Србије. Уколико то не учини, дужно је да, у року од шест месеци од дана стицања, поднесе захтев ради издавања оружног листа или захтев за регистрацију оружја, односно пријаву држања оружја, или га онеспособи или отуђи. Ако је наследник оружја малолетно лице, овај рок почиње да тече од дана стицања пунолетства.
Ако наследник не поступи на начине утврђене у ставу 2. овог члана, наслеђено оружје прелази у власништво Републике Србије - стоји у члану 29 Закона о оружју и муницији.