МНОГИ СРБИ ДАНАС ПРАЗНУЈУ ЛЕТЊЕГ СВЕТОГ НИКОЛУ: Исцелио је болесне, хроме и слепе, ОВО данас немојте радити
СПЦ данас обележава Пренос моштију Светог Николе
Српска православна црква и верници прослављају младог Светог Николу, дан када су мошти најчешће слављеног и омиљеног светитеља у нашем народу, пренете из Ликије у Бари. Славе га многа места и породице као малу славу, заветину или преславу.
УПОЗОРЕЊЕ - Стиже ОПАСАН временски обрт! Овим деловима Србије прети хаос, будите на опрезу!
САБОР СПЦ ДОНЕО ВАЖНУ ОДЛУКУ! Распушта се Православна Охридска архиепискоија (ПОА) - митрополит ЈОВАН затражио отпуст!
КРАЈ ВИШЕСАТНЕ ДРАМЕ НА ДИВЧИБАРАМА: Жена која је упала у кањон Црне реке је СПАСЕНА!
Приликом преноса светих моштију, десила су се многа чудеса. Исцелише се болесни, хроми и слепи, глуви и бесомучни. То се, кажу, и дан данас дешава, па се верници широм света моле овом светитељу када се нађу у невољи или болести.
Сматран свецем још за живота, скроман и честит, помагао је сиромашнима, кришом чинећи доброчинства. Сматра се заштитником деце, учених људи, трговаца, морнара, путника…
Бранио праву веру
Свети Никола је рођен у граду Патари, у области Ликије, на подручју данашње Мале Азије, као јединац богатих и знаменитих родителја, Теофана и Ноне. Као јединца дарованог од Бога, они су га Богу и посветили. Свети Никола је умро 19. децембра 345. године (према Јулијанском календару 6. децембра), па се тај дан обележава као помен светителју и најчешћа је српска слава.
После смрти родителја, Никола је имање разделио сиромашнима не задржавајући ништа за себе. Потом, Свети Никола бива изабран за архиепископа у граду Миру, у Ликији. Поучавао је народ вери, обилазио болесне, откуплјивао је зароблјенике, обилазио градове и села.
Током владавине царева Диоклецијана и Максимилијана у време гоњења и мучења хришћана био је затворен у тамницу, али ни ту није престајао да проповеда и шири хришћанство. Присуствовао је Првом васелјенском сабору у Никеји, али због тога што је ударио александријског свештеника Арија, оптуженог за јерес, удалјен је са сабора и забрањено му је далје присуство.
У хришћанској традицији се спомиње да су му одобрили поновно присуство на сабору тек када се им у сну преко изабраних архијереја јавио глас Господа Исуса Христа и Пресвете Богородице, да је учињена велика неправда према Светом Николају, који је бранио праву веру.
Крсна слава
Умро је у Миру, 345. године, а потом су неколико векова његове мошти почивале у саборној цркви тог града. Године 1087. посмртни остаци Светог Николе пренети су у тада православни Бари, који се налази у јужној Италији, у цркву Светог Јована Претече.
Николјдан је празник посвећен Светом Николи који се прославлја 19. децембра. Сви они који славе Николјадан, пренос моштију обележавају као преславу, и обрнуто. Иако календарски не припада лету, због најчешће лепог времена када "пада" данашњи празник, у народу се назива и летњи Свети Никола.
Српске породице, које тог светителја сматрају својим заштитником, на овај дан прославлјају своју крсну славу и славе Светог Николу који важи за заштитника путника, морепловаца, рибара и сплавара.
Православни верници светог Николу сматрају борцем за Христову веру, победником зла за цео свет, а његово име значи народни победник.
Чудотворац и исцелитељ
И данас мошти светог Николе почивају у Барију, сада у истоименој цркви Светог Николе, коју су у његову славу подигли грађани, верујући и поштујући овог чудотворца и исцелителја.
Према предању, сматра да је свети Никола повратио вид Стефану Дечанском, па је овај српски кралј храм у коме су похрањене мошти Светог Николе окитио сребром и слао богате прилоге за његово опремање.
Током векова, Свети Никола је постао један од најомилјенијих светаца, коме је посвећено више од 600 цркава под јурисдикцијом Српске православне цркве.
По обичајном календару, данас не ваља радити кућне послове. Понегде се, као и за зимски Никољан, дарују деца. Као градску славу обележавају га Кикинда и Шид.