МНОГИ ВЕРУЈУ ДА ЈЕ ОВО НАЦИОНАЛНИ СИМБОЛ, АЛИ ТО ЈЕ ГРЕШКА: Због чега СРБИ подижу ТРИ ПРСТА, и одакле је дошао овај ПОЗДРАВ?
Иако многи у Србији и на Балкану сматрају да подигнута три прста представљају српски национализам, овај симбол је заправо далеко од тога.
- Три прста су дефиниција симбола вере. Три прста се код хришћана односе на постојање свете тројице – оца, сина и светога духа - објашњава хералдичар Драгомир Ацовић за "BBC на српском". Ацовић додаје да се три прста користе приликом заклетве, заветовања, изражавања веровања у свето и неразрушиво тројство.
- Код католика то није толико изражено јер користе све прсте. Код православаца остала је пракса коришћења три прста - објашњава он, и наводи пример Русије, у којој су се до реформи патријарха Никона људи крстили са два прста.
СРБИЈА МОЖЕ МИРНО ДА СПАВА: "Панцир С1" сада чува нашу земљу, у Сирији испољио ЛАВОВСКУ снагу и моћ (ВИДЕО)
Породица девојчице коју је мучио Малчански берберин добиће бољи дом: "Живе у тешким условима"
ЈЕСТЕ, АЛИ КАО - ЗНАЧИ НИЈЕ? Назив артикла у београдском маркету насмејао све - ТРГОВЦИ ОБРНУЛИ ИГРИЦУ (ФОТО)
- Када је патријарх Никон рекао да ће се користити три прста за крштење и благосиљање, људи су се побунили и тада су се одвојили такозвани правоверци, који су и данас одвојени - рекао је.
Ацовић је појаснио да и на западу има доста случајева да се заклетва полаже са три прста, како на суду, тако и у војсци.
Питање симбола на овим просторима одавно је било стављено ван закона, па људи не знају више тачно шта то значи, али изражавају припадност нечему што им је препознатљиво и до чега им је стало, па због тога дижу три прста.
- То је заклетва, никада никоме није пало на памет да би заклетва требало да се положи другачије него са три прста. Нико није рекао да би требало да се ради другачије - сматра хералдичар.
Кроз историју, три прста добијала су другачију конотацију, у зависности од политичке ситуације. Поздрав са три раширена прста у Србији постао је популаран деведесетих година и тада добија назнаке националне обојености. Популаризовао га је Вук Драшковић током деветомартовских демонстрација 1991. године у Београду, али га је још и пре њега на простору Српске Крајине користио Јован Рашковић, оснивач Српске демократске странке у Хрватској.
- Избор Карађорђа за вођу Првог устанка присутни српски кнезови поздравили су дижуци десну руку са три растављена прста. На слици Паје Јовановића, и Милош Обреновић у Такову позива на устанак са уздигнута и растављена три прста. Зато сам и ја 1990. на исти начин, са раширена три прста десне руке, позвао присталице Српског покрета обнове на буну против диктатуре Слободана Милошевића - испричао је својевремено Вук Драшковић и додао да су три прста, као вековни симбол побуне и борбе за слободу српског народа, данас прерасла у национални поздрав.