Москва или Цариград питање је сад: Владике СПЦ бирају између РУСИЈЕ И ЗАПАДА
Владике се изјашњавају ко је уз Русе, а ко је уз Грке. Ванредно јесење заседање Светог архијерејског сабора СПЦ, које ће започети 6. новембра, обележиће дискусија о расколу који се недавно десио православљу, због сукоба на релацији Москва-Цариград.
Како се сазнаје од извора, та тема ће бити доминантна, иако је ова седница Сабора првобитно била заказана из других разлога, тачније због верске наставе и проблема са којим се суочавају вероучитељи. Како је Сабор заказан у мају, план је био да траје само дан или два, а сада је извесно да ће трајати бар дупло дуже. Једна тема ће сигурно бити и Косово.
ХРВАТИ ПОТПУНО ИЗГУБИЛИ РАЗУМ: У Јасеновцу су побијане УСТАШЕ, а не Срби! Срамна изјава Хебранга
- Патријарх се из Африке враћа 4. новембра и управо због Сабора је за тада темпирао повратак. Тема ће сигурно бити ово што се дешава у православљу и СПЦ ће заузети јасан став, могуће и донети одлуку којој ће се страни приклонити - Москви или Цариграду, наводи извор.
Верски аналитичар Жељко Ињац уверен је да ће Сабор имати став да је поступак васељенског патријарха, који је доделио аутокефалност Украјинској цркви, неканонски.
- СПЦ има традиционално добре односе са Руском црквом, али и коректне односе са Цариградском патријаршијом. Наша црква је упозоравала цариградског патријарха да не чини то што је учинио и она остаје при ставу да то није добра одлука, не слажемо се са њом, али не верујем да ће отворено ући у сукоб са њим, као што је урадила Руска црква. За то је потребна политичка иницијатива, велике политичке силе су се умешале у то што се дешава у православљу - каже аналитичар, па наставља:
СКАНДАЛ на факултету у Новом Саду: Студирају на српском, а неће да ГОВОРЕ СРПСКИ
- Чињеница је да владике никада нису једногласне и сигурно неће бити једногласне ни по овом питању. Није ту ствар само ко је чију ученик, руски или грчки, ево на пример Иринеј бачки је био грчки ђак, али потпуно, а пре две године окренуо се ка Москви. То су ствари личног резона, већина епископа сматра да то што је урадио Цариград није добро - сматра Ињац.