"МОЖДА ЋЕМО МОРАТИ ДА ПРИМИМО И ЧЕТВРТУ ДОЗУ" Др Вукичевић: Вирус тражи пут да опстане, а тај пут су НЕВАКЦИНИСАНЕ ОСОБЕ
"Можда ћемо морати да примимо и четврту дозу вакцине, у фебруару", каже директорка болнице у Батајници Татјана Аџић Вукичевић.
- Проблем је у томе што је ово нови и научно недовољно истражени вирус и што ће за њега, док се не постигне колективни имунитет, бити потребно да се имунизујемо на шест месеци. Имунитет кратко траје, морамо да сви пимимо трећу дозу, можда и четврту у фебруару. Док се ситуација не смири, а ваљда ће се смирити једном - каже др Аџић Вукичевић.
Она напомиње да је свака вакцина ефикасна, али да таква заштита не може бити стопроцентна.
НАРЕЂЕН ХИТАН ПРЕКИД ОДМОРА СВИМ МЕДИЦИНАРИМА? Др Кочовић изнео нову прогнозу - Србији тек следи ЈАК удар короне
МНОГО ЈЕ ПИТАЊА, А ПРЕМАЛО ОДГОВОРА: Епидемиолози разјаснили - ово су одговори на све недоумице око БУСТЕР ДОЗЕ ВАКЦИНЕ
"КОРОНИ ЈОШ НИЈЕ ОДЗВОНИЛО" Имунолог Јанковић објашњава мутације вируса - упутио важан апел свим РОДИТЕЉИМА
Докторка Аџић Вукичевић је примила Спутњик вакцину, руском цепиву остаје верна и када је трећа доза у питању.
- Због структуре вакцине коју сам добила, морам поново да примим Спутњик. На мојој вакцини је носач адено вирус, ја морам да добијем ту исту вакцину, а код ових других цепива може да се меша - објашњава докторка Аџић Вукичевић.
Она је навела и да у овом таласу најчешће обољевају и најтеже клиничке слике имају млади мушкарци између 20 и 30 година старости - заједничко им је и то да нису вакцинисани.
- Најчешће је реч о повратницима са летовања или онима који су били на неким већим јавним окупљањима. Болесни су данима, 10 и више дана леже код куће, пију лекове за скидање температуре, не јављају се ни у ковид амбуланте ни изабраном лекару - тако, у изјави, директорка болнице у Батајници Татјана Аџић Вукичевић описује профил најтежих пацијената који леже у њеној болници и боре се за дах на интензивним негама.
Касно затраже помоћ, када њихово стање већ постане алармантно.
- Када им постане неподношљиво лоше они френетично трче у вечерњим сатима до Инфективне клинике, тада већ имају развијену обострану упалу плућа. Када падне мрак и људе ухвати паника, у вечерњим сатима се дешава највише пријема у Инфективној клиници. Нако тога они најчешће доспевају у Батајницу. 20 посто оних који стигне у Батајницу су кандидати да одмах легну у интензивну негу - каже др Вукичевић.
Др Вукичевић дочекује и бори се за живот пацијената са изразито ниским нивоом кисеоника и обостраном упалом плућа.
- Сви параметри који указују на запаљење су им повишени, изнурени су, бледи, отежано им је дисање. То су све углавном млађи пацијенти, мушкарци. Корона је постала вирулентнија и пријемчивија за мушкарце. Пре свих, напада оне невакцинисане - упозорава др Аџић.
- Вирус тражи пут да опстане, а тај пут су невакцине особе - каже др Аџић Вукичевић.