НА СВАКИХ 20 МИНУТА ЈЕДНА ОСОБА У СРБИЈИ УМРЕ ОД ОВЕ БОЛЕСТИ Упозорење лекара: Не игноришите симптоме
Не игнориште симптоме.
Према неким истраживањима, на сваких 20 минута једна особа у Србији доживи мождани удар, који је постао водећи узрок смртности жена у нашој земљи.
Иако делује логично, мождани удар није увек стање које ће лакше преболети млађи пацијенти.
НА ЛЕЧЕЊУ И ДЕВОЈЧИЦА ОД ДЕВЕТ ГОДИНА! Стравично упозорење српских лекара: Озбиљно обољење са фаталним последицама
СРПСКИ ВРТИЋИ НА УДАРУ! Родитељи обратите пажњу, епидемија хара - ово су најчешћи симптоми
МНОГИ НЕ ДОЖИВЕ 20. РОЂЕНДАН! Ова опака болест напада највише ДЕЧАКЕ - први симптоми се јављају између 3. и 5. године
- Мождани удар може да имитира све неуролошке знаке и сиптоме, који су исти и код млађих и код старијих особа. Најочигледнијии симптоми су слабост лица, изговарања речи, одузимање половине тела. То су кардинални знаци, али има и других попут главобоље, вртоглавице, дупле слике и несигурности хода, који су аларм да се уради испитивање - каже проф. др Ранко Раичевић.
Упозорио је на нарастајуће факторе ризика изазивања можданог удара у млађој популацији.
- Млади су данас још изложенији ризику због употребе психоактивних супстанци, начина живота, а младе жене због употребе контрацептива. У последње две године и ковид је независни фактор ризика за изазивања можданог удара - упозорава др Раичевић.
Саговорник објашњава и шта је пресудно за опоравак пацијената који доживи мождани удар.
- Постоји круцијални период од четири и по сата кад дајемо тромболиктичку терапују, а захваљујући развоју неуроваскуларних техника, конкретно тромбектомије можемо да вадимо крвни суд или тромб у глави, некад након шест, некад након 12 сати од пријема пацијенра. Резултати су бољи што су пацијенти брже у неуролошким амбулантама - каже Ранко Раичевић.
Додаје да је проценат излечења велики, под условом да је пацијент на време подвргнут третману.
- Људи који дођу у оквиру терапијског програма, њих 20 до 40 одство немају дефицита, а половина се значајно опорави. То је лепота медицине, кад видимо људе који су били потпуно одузети, а након 12 сати од вађења тромба хоће да иду кући. Међутим, ми тек тад почињемо са утврђивањем узрока изазивања можданог удара - закључио је др Раичевић.