Земља постаје ПАКАО ЗА СТАНОВАЊЕ: Стигла најмрачнија прогноза за човечанство до сада!
Катастрофе су узеле 1,2 милиона живота
Раст броја еколошких катастрофа у овом веку је уз пандемију коронавируса показао да политички и пословни представници не успевају спречити да се планета претвори "у ненастањив пакао" за милионе људи, објавиле су у понедељак Уједињене нације.
У последње две деценије број катастрофа узрокованих екстремним временским приликама готово се удвостручио. Између 1980. и 1999. их је било 3.600 а од тада 6.600, стоји у извештају објављеном уочи Међународног дана смањења ризика од катастрофа који се обележава у уторак.
Око четири петине катастрофа у том периоду отпада на поплаве и олује, но бележи се и више суша, шумских пожара и топлинских таласа.
ПОМРЕЋЕМО ГОЛИ И БОСИ: Светска здравствена оргнизација завапила да се не користи карантин у борби против короне
ОДАВДЕ ЈЕ СВЕ КРЕНУЛО: Откривена истина о "скијалишту смрти"
БЕЛГИЈА У ПАКЛУ КОРОНА ВИРУСА! Епидемиолози изнели застрашујуће податке
- Вољно смо деструктивни. То је једини закључак до ког можемо доћи - рекла је Мами Мизутори, специјалног представника главног секретара Уједињених народа за борбу против катастрофа, додавши да свет касни у деловању против тих катастрофа.
"Цовид-19 је последњи доказ да се политички и пословни челници тек требају укључити у свет око себе", поручила је.
У последњих двадесет година катастрофе су однеле више од 1,2 милиона живота те утицале на 4,2 милијарде људи. Узроковале су готово 3 милијарде долара економских губитака, што је двоструко више у односу на две деценије пре тога.
У заједничком уводу УН-овог извештаја Мицутори и Дебарати Гуха-Сапир из белгијског Центра за истраживање епидемиологије катастрофа написале су како су агенције за управљање природним катастрофама својом припремљеношћу ипак спасиле много живота.
Међу државама које су имале велике евакуације и тиме спасиле много живота су Индија и Бангладеш.
- Готово ниједна нација није учинила довољно да спречи талас смрти и болести који је узроковала пандемија коронавируса, упркос упозорењима УН-ових агенција - додале су.
"Нејасно је зашто својом вољом и свесни настављамо сејати семе свог уништења, упркос научним доказима да свој једини дом претварамо у ненастањив пакао за милионе људи", стоји у уводу.
Гуха-Сапир је упозорила да ако екстремни временски услови наставеда расту бројчано као у прошле две деценије, "будућност човечанства изгледа веома суморно".
Како би се то избегло свет мора брзо деловати на превенцији, прилагођавању на климатске промене и смањивању ризика од катастрофа, закључила је Мизутори.