МУЧИ ВАС ОВИХ ШЕСТ СИМПТОМА НАКОН ШТО СТЕ ПРЕЛЕЖАЛИ КОРОНУ? Кардиолог објашњава шта обавезно треба урадити и када се јавити ЛЕКАРУ
Код младих су, честе упале срчаног мишића, миокардите
Докторка Весна Стојанов, кардиолог и председница Удружења за хипертензију Србије, рекла је да после ковида 19 нешто убрзаније долази до запаљења и развоја процеса артеросклерозе.
ТУГА! Преминула ПОРОДИЉА у Крагујевцу од последица корона вируса, плућа јој била БЕЛА - познато стање бебе
НЕВЕРОВАТНА СЦЕНА У НОВОЈ ВАРОШИ: "Мислио сам да је спајдермен" (ФОТО)
ЛИЛИЦА СВИЊА ЈЕ ТРЕБАЛА ДА БУДЕ МАЛО ПРАСЕ: Купили је мислећи да ће бити мали љубимац, а она нарасла као ЏИН (ФОТО)
"Међутим, ако погледамо структуру пацијената који најчешће оболевају од ковид инфекције са одређеним компликацијама, то су управо кардиоваскуларни болесници, то је старија популација са већ придруженим кардиоваскуларним болестима и онда су компликације у каснијем периоду много чешће", објашњава Стојанов за Јутарњи програм РТС.
Такви пацијенти, како је додала, имају много виши крвни притисак, чест поремећај крвног ритма.
"И млади људи, који нису знали да имају неке болести и сматрају се апсолутно здравима, након прележане ковид инфекције имају тај кратак дах, имају замарање, осећај притиска, нелагоде у грудима и долазе код кардиолога. Код њих налазимо или поремећај ритма у виду убрзаног срчаног рада или су у питању неке екстра систоле", наводи докторка.
Код младих су, каже, честе и упале срчаног мишића, миокардите.
Каже да се повећава и број првих прегледа и број контролних прегледа после прележаног ковида 19.
Симптоми због којих се треба јавити лекару
Упитана који симптоми указују да треба да се јавимо кардиологу након прележаног ковида, др Стојанов наводи да су то замарање, немогућност да се обаве оне физичке активности које сте до сада могли, нелагодност у грудима, кратак дах, поремећај ритма, када осетите да затрепери срце, преноси РТС.
"То су већ у неки разлози због којих треба да се јави лекару", истиче др Стојанов.
Неки људи се после ковида не опораве иако узимају терапију, витамине, одмарају се.
Весна Стојанов објашњава да то зависи од имунолошког система, придружених болести, а кардиоваскуларне болести су често удружене.
"Уколико имамо пацијенте који су под стресом, такође је опоравак тежи", додаје докторка.
Напомиње да је након ковид инфекције опоравак дуг, препоручује се постепено увођење активности, али се догоди да пацијент креће одмах да ради све што је радио и пре инфекције.
"Пацијенти крећу одмах да обављају све своје активности и то је разлог, јер једноставно не може организам да се на адекватан начин прилагоди свим тим новим обавезама. Ковид инфекција доводи до тога да и кардиоваскуларни систем доста трпи", закључује Весна Стојанов.