Муња убија и док се спрема невреме: Савети стручњака вам могу СПАСИТИ ЖИВОТ
Има много више умрлих него што се досад мислило
У Србији годишње од удара грома погине између 10 и 20 људи.
Прочитајте и:
У удару грома у близини Прокупља погинула је једна жена у среду, а њен супруг је лакше повређен. Вест да је у Хрватској настрадао младић од удара муње док је уживао у чарима мора потресла је регион.
У тренутку удара муње је са девојком безбрижно седео у плићаку. Девојка, срећом, није настрадала. Одмах је почела да га извлачи из мора, међутим, младићу није било спаса.
– Кад муња удари у море струја се због добре проводљивости шири у свим смеровима. Младић се нашао на путу тој струји, док је девојку захватила у мањој мери. Имала је среће - изјавио је професор електротехнике из Сплита Славко Вујевић.
Он наглашава да је једна од основних ствари да се не смемо купати за време олујног невремена.
- Не смете бити у чамцу и ловити рибу. Не смете возити бицикл и да се возите на камиону. Једноставно, не смете стремити изнад тла. Добро је склонити се у дубоку шуму или испод далековода, али не под усамљено стабло или близу металног стуба - објашњава Вујевић.
Најновија сазнања, додаје Вујевић, због бољег прикупљања информација широм света показују да има много више умрлих него што се досад мислило. Па колике су шансе за преживљавање након удара муње?
– Ако особа није доживела директан удар у главу или јој струја муње није прошла кроз срце, онда су шансе велике. Али, поменути младић је имао директан удар муње јер је био у води и струја му је прошла кроз тело. То се по правилу и пракси не може преживети - објашњава Вујевић.
Удар муње у непосредној близини се преживљава без трајних последица.
– Особа се може онесвестити и то на кратко. Онда људи на селу чине велику глупост тако што жртву изнесу на кишу и закопају је у земљу тврдећи да ће јој то извући струју муње из тела - каже кроз смех Вујевић.
Српско оклопно борбено возило "Милош" представљено у Кувајту (ВИДЕО)
Он упозорава да муња може ударити и док се спрема олујно невреме и пре него почне падати киша. Постоји лична заштита о којој људи, напомиње професор, не воде рачуна. Лета су посебно опасна:
– Олујно невреме настаје углавном лети јер се загреје тло па се врући ваздух диже увис и стварају се олујни облаци. У зимском раздобљу, пре ових климатских промена, то је била реткост. На овом поднебљу има око 40 грмљавинских дана годишње, у Шведској само десетак, а у Еквадору око 200.
Где смо најсигурнији за време невремена?
– У аутомобилу сте релативно добро заштићени, али је опасно ако вас муња удари током вожње јер тада можете од страха да слетите са пута – каже Вујевић.
За крај је открио занимљив податак.
– У 84 посто случајева жртве удара муње су мушкарци! Жене су паметније и склоне се ако надолази невреме са грмљавином – додаје Вујевић.