МУП УПОЗОРАВА: Србија на мети ПРОВАЛНИКА током празничних дана, ево шта НИКАКО НЕ ТРЕБА ДА РАДИТЕ
Из МУП-а објашњавају који је најбољи начин да се заштитите од провалника.
Празничне дане многи Београђани искористиће да отпутују на одмор ван града, а како их по повратку кући не би сачекало непријатно изненађење, Љубомир Кнежевић, шеф Одсека за сузбијање тешких крађа и крађа у МУП Србије објашњава који је најбољи начин да заштитие своје куће и станове од провалника. Кнежевић наглашава да се из године у годину бележи смањен број кривичних дела провала, али ипак саветује грађанима опрез.
-Прошле године је просек провала био три куће или стана дневно. Из године у годину бележимо смањен број кривичних дела, а повећан број расветљавања. Што се тиче пословних објеката просек је био два дневно - каже Кнежевић и наводи како да адекватно обезбедите своје драгоцености.
Екипе из иностранства
-Новац, злато и друге вредности никако не треба држати у кућама и становима, већ депоновати у сефовима банака. На друштвеним мрежама никако не објављивати кад идете на годишње одморе, јер је то јасан сигнал провалницима да нисте код куће. Такође, уколико сте у могућности, особи од поверења оставите кључ од свог дома, а та особа требало би повремено ту да долази, упали светло увече, подигне ролетне, узме пошту из сандучета - наводи Кнежевић.
Он објашњава и да су за оне који то желе и могу, сигурносна врата и браве добар вид заштите у комбинацији са алармним уређајима. Међутим, како каже, идеална заштита не постоји и све што се направи може да се отвори.
"Провалници у станове и куће углавном улазе завлачењем подесног предмета у пределу прозора или терасних врата. То може да буде шило или шрафцигер, а лошија дрвена врата отварају завлачењем пајсера. Ипак, за отварање сигурносних врата постоји посебан алат и досад су углавном за та сигурносна врата долазиле екипе из иностранства које бораве по 15, 20, до месец дана на нашој територији и врше те врсте провала", каже Кнежевић и додаје:
-У 95 посто случајева су то биле екипе из Бугарске, Северне Македоније, Грузије, Јерменије, али ту је наша екипа имала доста успеха и већина њих је ухапшена на делу.
Према речима Кнежевића, неретки су случајеви када долазе страни држављани ради вршења кривичних дела у нашој земљи и сарађују са нашим држављанима.
-Са страним држављанима смо имали разне ситуације, а то су да долазе сами, на своју руку, изнајме неки стан, хотел у центру града и крену да раде провале, али и да их регрутују наши држављани, као што је био случај са јерменским држављанима којима су наши људи обезбедили логистику, смештај, возила, чак су их и возили у кривична дела јер они нису познавали град - каже он.
Тешко је идентификовати стране провалнике
-Нама је много теже да идентификујемо стране држављане и да докажемо дела, просто нема их у нашим базама. Прва екипа страних држављана која је радила обијање сигурносних врата била су Македонци, њих смо ухапсили, па смо после тога имали бугарске држављане, а онда и остале о којима сам говорио. Ове године имали смо само један такав случај са Јерменима - нагласио је он.
Како је објаснио Кнежевић, што се тича делова Београда на којима има највише провала и пљачки кућа и станова тај број кривичних дела је условљен величином територије, што је територија већа и урбанија нормално је да има више тешких крађа, али на територији Београда према статистичким подацима Одељења за сузбијање крађа, највише их има на територијама општине Палилула и Нови Београд.
Страни држављани: Похапшени Јермени
Крајем фебруара тројица Срба су, како се сумња, регрутовала држављане Јерменије који су посебним алатом отварали браве на вратима станова из којих су одузимали накит и новац. Тада су ухапшена три Србина, као и три држављанина Јерменије В. А. (38), Х. К. (38) и А. Б. (40). Држављани Јерменије налазе се у притвору, као и један Србин, док друга двојица не смеју да напуштају боравиште.
Извор: Србија Данас