НА ДАНАШЊИ ДАН АЛЕКСИНАЦ ЈЕ ЗАВИЈЕН У ЦРНО: Изгубљене животе не заборављамо ни после 22 године (ВИДЕО)
Прошло је тачно 22 године, од када је почело НАТО бомбардовање наше земље.
Ни после толиких година не заборављамо зло које је нашој земљи учињено, као ни бројне грађане који су изгубили своје животе ,нити ћемо икада.
ПРЕМИНУО ХЕРОЈ СА КОШАРА: Командир Златко Солунац се придружио небеској чети, Србија ће га вечно памтити!
УСПОН И ПАД "ПОРОДИЦЕ": Све је почело чувеним Слобиним говором на Газиместану - где су завршили после 5.октобра? (ФОТО/ВИДЕО)
ИЗДАЊЕ КОЈЕ НИКАД НИЈЕ ИЗАШЛО! Док су у штампарији слагали ове редове, Хитлерови пилоти стартовали су моторе бомбардера
У том језивом чину, који је над Савезном Републиком Југославијом трајао 11 недеља, према незваничним изворима погинуло око 2.500 цивила и око 1.000 војника и полицајаца, tteško су оштећени инфраструктура, привредни објекти, здравствене установе, медијске куће и војни објекти.
Један од језивијих и трагичнијих дана свакако је данашњи дан, дан када је Алексинац завијен у црно.
На овај дан, 5. априла тачно у 21ː35 бомбардован је цивилни део града, са седам пројектила погођене су две централне градске улице, погинуло је 11 и повређено 50 грађана. Тог дана, само у једном налету НАТО авиона, срушено је више од 700 стамбених објеката, а знатно је оштећена, поред осталих и зграда Дома здравља и Хитне помоћи.
Уништено је 35 породичних кућа и 125 станова, аутобуска станица и привредни објектиː Конфекција „Морава”, „Бетоњерка” и Угоститељско-туристичко предузеће. Једна од бомби је са лица земље збрисала Улицу Душана Тривунца са шест породичних кућа, а десет је уништено у Улици Вука Караџића.
Представници НАТО-а у Бриселу су светској јавности су бомбардовања Алексинца 5. априла 1999. правдали „техничком грешком”, тврдећи да је мета била касарна надомак града. Канадски генерал Луис Мекензи је тада по обиласку рушевина изјавио: „Злочин је почињен над цивилним становништвом, над мирним грађанима, у њиховим породичним домовима, на просторима где нема апсолутно ниједног војног објекта”.
Након разорног бомбардовања које је задесило Алексинац 5. априла 1999, у делу светске јавности овај град је називан „српском Хирошимом”.
Нажалост, Алексинац је поново бомбардован у ноћи 27. на 28. мај 1999. Од последица овог бомбардовања, погинуло је троје цивила, срушено је на десетине кућа и зграда, уништени су скоро сви привредни објекти.
Акција НАТО-а, коју су Влада СРЈ, али и правни стручњаци назвали илегалном агресијом, уследила је после неуспешних преговора о решењу кризе на Косову, вођених у Рамбујеу и Паризу фебруара и марта 1999. године.
Бомбардовање СР Југославије окончано је 10. јуна, усвајањем Резолуције 1244 Савета безбедности УН, а уследило је повлачење војске и полиције из покрајине и улазак међународних војних трупа.
По подацима УНХЦР-а, Косово је од доласка мировних снага напустило 230.000 Срба и Рома, а вратило се 800.000 избеглих Албанаца.