НА ДАНАШЊИ ДАН КОРОНА ЈЕ ПОЧЕЛА ДА СЕЈЕ СМРТ: Годину дана откако је ковид 19 однео први живот у Србији
Први је битку изгубио Кикинђанин (59), који се заразио од комшије, који је преминуо десет дана после њега
Пет дана након што је уведено ванредно стање у Србији, и два дана после првог полицијског часа, прошле године на данашњи дан корона вирус нам је однео први живот. До данас, од последица ове болести, преминуло је 4.869 особа.
ЈЕЗИВО! Понашање радница Центра за социјални рад у Блацу шокирало све, огласило се и Министарство (ВИДЕО)
ЈУТАРЊИ МРАЗ ПРВОГ ДАНА ПРОЛЕЋА: Хладан талас у Србији, данас облачно и са кишом, стижу нам и пахуље!
"ЦАКА" ЗА УЛАЗАК У ЗЕМЉУ БЕЗ ПЦР ТЕСТА: На граници вам траже само једно, а пут је дужи
У Клиничко-болничком центру Војводина, који је, иначе, примио и нултог пацијента од короне у нашој земљи, тог 20. марта преминуо је Радислав Б. (59) из Кикинде. Заразио се од свог комшије, који је преминуо десетак дана после њега, а који је био у контакту са сином из Милана.
Вест да имамо прву жртву, саопштила је у вечерњим сатима премијерка Србија Ана Брнабић, а др Весна Туркулов, начелница Клинике за инфективне болести КЦ Војводина, где се лечио овај пацијент, рекла је да је за лекара велики пораз кад доживи тако нешто.
- Тим пре што му је супруга здравствени радник, ћерка студира медицину, дивни и посвећени људи од првог дана. Овај човек није имао много година, 60-ак, као и већина грађана Војводине имао је хипертензију, дијабетес, гојазност и разне друге придружене болести које већина грађана Војводине у том животном добу има. Показало се да је овај вирус јако опасан, сад нас тек очекује борба и ми смо спремни за прихват пацијената - рекла је пре годину дана Весна Туркулов.
После овог пацијента, корона је наставила да сеје смрт у нашој земљи. Не толико у марту, колико у априлу, а највише у јулу, и новембру и децембру месецу прошле године.
Црни рекорд по броју преминулих оборен је 4. децембра. За 24 сата тада нам је умрло 69 пацијената.
Ову борбу, изгубило је много мајки, бака, очева, браће сестара... Изгубили смо многа позната имена, више од 70 хероја - лекара...
Прва међу докторима, корона вирусу је подлегла др Биљана Натић Љумовић (59), специјалиста гинекологије са акушерством из Дома здравља у Нишу. Докторка Биљана, која је, иначе, из Прокупља преминула је четири дана након првог пацијента, 24. марта.
14. априла нам је преминуо др Миодраг Лазић - специјалиста хирургије из Ниша, због којег је плакала цела Србија а и регион.
У опроштајној поруци Лазић, који је ушао у легенду као ратни хирург због свог ангажовања на фронту у Републици Српској, замолио је да буде испраћен звуцима Марша на Дрину. То му је и учињено.
Поред њих изгубили смо и проф. др Радана Џодића, Драгана Марковића, Владимира Жугића, Милана Милеуснића, Ненада Максимовића, Соњу Раичевић....
Због короне смо бирали и новог патријарха. Патријарх Иринеј преминуо је у својој 90. години у ВМЦ Карабурма.
- То је један од најтежих тренутака свима нама овде - готово сузних очију каже Удовичић:
- Дошао је у добром општем стању с обзиром на његове године. Имао је 91 годину. Са доста својих неких придружених болести. Идентификована му је корона ПЦР тестом, али није развио болест, али знали смо да ће се развити за неких 7, 8 дана. Тако се и десило. Заиста смо били привилеговани да смо тих првих 7, 8 дана када је био без тегоба, могли да причамо са њим. То ћу, бар ја, памтити читав живот. Јер, имати прилику да причате са таквом особом, заиста је нешто невероватно. Та његова смиреност, благост, нешто што вам даје додатну енерегију. Он се није плашио. Он је био потпуно смирен све време. Он је само рекао: "Све је Божија воља, децо, само ви радите свој посао".
- Волео је да прича о народу на Косову. Био је везан за Призрен. Није могао да се помири са тим да Призрен више није српски град. Говорио је да у животу човек треба да буде поштен и смирен а да ће на крају све да дође на своје.
Узео нам је ковид и уметнике. Плакала је Србија недавно због смрти Ђорђа Балашевића.
У новембру нам је узео глумца Ивана Бекјарева у 74. години. Пре пар дана битку је у КБЦ "Др Драгиша Мишовић" изгубио чувени бубњар Драгољуб Ђуричић, а није се са овим вирусом, између, осталих, изборио и то у 45. години живота и ни бубњар “Амадеус бенда” Бојан Златановић Токан...
На срећу, није нам узимао децу...
Корона вирус у Србији је "дошао" 6. марта 2020. године. Тада је потврђена код Игора Ђантара из Бачке Тополе.
До данас, потврђена је код 542.209 особа.
Србија се тренутно налази у трећем таласу корона вируса, у којем се бори и са његовом британском мутираном варијатном.