ВРАНЕ ОКУПИРАЛЕ ДЕО СРБИЈЕ! Становништво У СТРАХУ, не знају шта се ДЕШАВА - сада је стигло и ОБЈАШЊЕЊЕ
Друштво за проучавање и заштиту птица се огласило.
У потрази за храном поједине северне птице полако пристижу у наше крајеве да презиме, а међу њима су и вране из врсте грачац које су недавно у великом јату од неколико хиљада птица дошле у долину Велике Мораве код Јагодине и и код неких грађана изазвале нелагоду и страх.
БЕОГРАД ПРВИ ПО ЗАГАЂЕЊУ ВАЗДУХА! Гушимо се у смогу и диму, а НАЈГОРЕ је у овим општинама
ДЕЈАН УЛОВИО ДУНАВСКО ЧУДОВИШТЕ: "Брка" од ШЕЗДЕСЕТ КИЛА се предао после ЖЕСТОКЕ БОРБЕ (ФОТО)
НЕВЕРОВАТНО! Крагујевчанки пас изуједао паркирани аутомобил у Војводе Степе?! Коме се жалити? (ВИДЕО)
Представник Друштва за проучавање и заштиту птица Слободан Кнежевић, каже да грађане њихова појава не треба да забрињава, јер, објашњава, грачци по својој природи нису агресивна врста, нити у овом периоду могу да наштете било којој пољопривредној култури.
- Та врста врана живи у већим колонијама, и у овом периоду године дешава се да популација из северне Европе проналази храну у нашој земљи и придружује се домаћим јатима. Због тога та јата могу некада бројати и више хиљада јединки- рекао је Кнежевић.
Наиме, тако велики број гачаца могао би да има позитивну улогу у заштити животне средине, каже Кнежевић, јер су, објашњава, гачци сваштоједи и бесплатно за нас "рециклирају" велику количину органског отпада која заврши у природи.
- Можда немамо развијену индустрију за рециклирање отпада, али имамо срећу да та врста птице и даље у значајним бројкама долази у наше крајеве и успевају да рециклирају наш органски отпад, како не би остао глодарима, као што су пацови, који су често преносиоци опасних болести по људе - наводи Кнежевић.
Осим врана, каже он, у Србији ће ове године презимити и друге птице, као што су северне зебе, обичне зебе, чешљугари, зелентарке, зимовке, односно све оне врсте које се у наступајућем хладном периоду спуштају у ниже пределе како би пронашле храну.
- Многи можда не знају, али бројним врстама птица је храна основни мотив зашто се уопште селе, не толико зима па да не могу да издрже хладноћу - објаснио је Кнежевић.
Занимљиво је, наводи он, да ће се и неке птице, које ми знамо као птице селице, задржати нешто дуже у нашој земљи због михољског лета, а можда и овде провести целу зиму.
- Није реткост да се и неке типичне селице, на пример роде, задрже код нас и током читаве зиме, будући да храну проналазе на депонијама и успеју да презиме зиму - наводи Кнежевић.
Доброта Београђана који често одлазе на реке да хране лабудове, не само да је привукла велики број лабудова у наше крајеве, већ је успела и да их задржи током читаве зиме, каже Кнежевић.
Међутим, осим лабудова, ту су и друге врсте, ћубаста патка или риђоглава патка, које одлучују да презиме на Дунаву и Сави.
- Дунав и Сава су велике реке, а током зиме ретко када долази до њиховог комплетног замрзавања, зато су птицама извор хране, али и безбедности, јер је на Ушћу забрањено пуцати на птице, тако да се оне ту осећају безбедно много више него у другим деловима река - закључио је Кнежевић.
Голија дом за најређе сове у Србији, ево шта угрожава њихов опстанак
"У нашој вароши има више лисица него људи": ОВДЕ дивље животиње долазе и до кућног прага!
До када ће трајати МИХОЉСКО ЛЕТО? Погледајте шта нас чека наредне недеље
И после "МИХОЉСКОГ" има лета и то "БАБЉЕ": Ево шта то значи!
Кафана на Голији има НАЈНЕОБИЧНИЈЕ ГОСТЕ НА СВЕТУ: Никада неће погодити о коме је реч! (ВИДЕО)