НА КУЋНОМ СТЕ ЛЕЧЕЊУ ОД КОРОНЕ? Важан савет српских лекара - ево шта ОБАВЕЗНО МОРАТЕ ЗНАТИ (ВИДЕО)
Најчешћи симптоми које пацијенти код куће треба да прате и да знају када да се обрате лекару, ако посумњају да нешто није у реду, јесу респираторни.
Отежано дисање, недостатак ваздуха, болови у мишћима, уз темепратуру која не попушта и лако се враћа после узимања лекова против температуре – јесу знаци да треба да се јаве поново лекару јер је врло могуће да је дошло до развоја клиничке слике. Најчешће су респираторне тегобе али могу да буду и дигестивне.
Др Поповић упозорава: Не игноришите НАДУТОСТ - можда је део већег проблема
ШОКАНТНА СЦЕНА НА РТС-у! Водитељка изговорила СРАМОТНЕ речи уживо у програму, глумац је потпуно ЗБУНИО
КОРОНА ПРЕСЕК НА ЈУГУ СРБИЈЕ: Корона однела још 13 живота, ситуација у Нишу критична
Гостујући у Београдској хроници др Ана Јеремић из ковид амбуланте на Вождовцу и проф. др Дино Тарабар који ради у црвеној зони у болници "Драгиша Мишовић" поручују да се пацијенти никако не лече сами и да не остају предуго код куће.
Не може сваком пацијенту да се ради скенер
Наглашава да су у КБЦ "Драгиша Мишовић" имали искуства да пацијентима којима су радили рендген ништа нису видели и истог дана када се уради скенер виде обострану упалу плућа.
- Међутим не може се сваком пацијенту ни да се ради скенер. То није ни потребно. Ако искусан лекар процени да треба онда апсолутно треба јер је велика грешка доћи касно. Ако се закасни и ако дођемо у тих наредних седам дана, јер смо видели да седмог дана долази до побољшања или погоршања, ако дођу у тешком стању може заиста бити животно угрожавајуће - истиче др Дино Тарабар.
Каже да некада и лекари направе грешку.
- Изгубили смо неке колеге који су остајали и дуже код куће и дошли са тешком упалом плућа, завршили на респиратору и то није било добро. Зато није паметно остајати код куће превише дуго и лечити се код куће куће - поручује доктор.
Колико често се контролише крв
Од почетне клиничке слике зависи колико често они пацијенти који су на кућном лечењу треба да контролишу крв.
Докторка Јеремић објашњава да уколико пацијент има параметре који су од значаја, висок це-ер- пе, ниске леукоците, лимфоците потребно је чешће радити крвну слику. То су параметри који показују да ли је реч о бактеријској или вирусној инфекцији.
- Ко год има неку недоумицу што се тиче свога здравља може да се јави у амбуланту и добије адекватне информације. Наравно, ако жели да избегне ред у Дому здравља може то да уради приватно али ако му је лекар рекао. Нико не треба да се лечи на своју руку. Постоји адекватно медицнско особље које му може дати савет - саветује докторка из ковид амбуланте на Вождовцу.
Додаје да досадашња искуства показују да деца углавном имају блаже симптоме али може се десити да се развије и тежа клиничка слика па је потребна хоспитализација.
Докторка каже да треба пратити симптоме. Ако је то пролонгирана температура, када дете неће да једе и пије, уколико су школска деца у питању она ће се пожалити и рећи ће шта осећају.