НА МРЕЖАМА БУКТИ РАТ ЗБОГ ИЗЈАВЕ ВИРУСОЛОГА! Због једне реченице докторка ДИГЛА БУРУ, ево како је ОДБРУСИЛА антиваксерима!
Доктор Ана Банка, вирусолог, изјавом да делта сој корона вируса преносе и вакцинисани против заразне болести дигла је праву буру.
Иако су се сви запитали шта сада ове информација значи и за оне који су примили неку од доступних вакцина против корона вируса и за невакцинисане, на ноге су се дигли и дежурни онлајн антиваксери.
"Трећа доза за оне са слабим имунитетом може и МЕСЕЦ ДАНА ПОСЛЕ ДРУГЕ" Ивануша из СЗО - број заинтересованих за вакцинацију расте"
КОРОНА ОДНЕЛА ЈОШ ЈЕДАН ЖИВОТ: Преминуо командир Централног затвора у Београду
ПОЗНАТО СТАЊЕ НОВОРОЂЕНЧЕТА ЧИЈА ЈЕ МАЈКА ПРЕМИНУЛА ОД КОРОНЕ У КРАГУЈЕВЦУ: Дете под сталним надзором лекара
Вирусолог са Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду Ана Банко рекла је у "РТС ординацији" да је број сојева корона вируса велики и ако се сваки дан будемо бавили тим који је сој данас откривен ући ћемо у панику која је сувишна у овом тренутку.
Истакла је да пандемија предуго траје, превелики број људи је инфициран и вирусу се статистички даје шанса да се мења. Он се, како каже, не мења због неких својих интелектуалних способности и тактике којом се води у овој пандемији, он јесте опаснији у смислу да се лакше преноси, већи број људи може да зарази.
- Ми данас причамо о вирусу који почиње полако да подсећа на вирус морбила који се шири међу великим бројем људи када имате једног зараженог у просторији или у затвореном простору - рекла је Банко.
На почетку се вухански сој могао да пренесе на једну или две особе, сада имамо број до осам, који се помиње од ове делта варијанте, подвлачи она.
- Интересантна прича је да колико год смо помињали алфа или британску варијанту, ње више нема, тако да доминантна варијанта јесте делта. Изгледа да овде највише преживљавају оне варијанте које имају највећу могућност ширења. Делта варијанта је доминантна из више разлога, лакше се шири, оно што је још одржало делту - где је ту кључна промена - делту преносе вакцинисани, то је кључна промена - била је изјава која је свима запарала уши.
Она је сликовито објаснила ду у доба делта соја корона вируса вакцинисани престају да буду "стабилна домина у низу".
- Показало се да делта не у 100 постотној статистичкој вероватноћи успева да пробија имунитет - брејк-тру инфекције које се помињу стручно. Како сам раније објашњавала: вакцинисана особа у идеалним околностима зауставља домино ефекат - то је домина која остаје чврста или низ шибица и вакцинисана особа зауставља да се пожар даље шири - вакцинисана особа више то није - делту преносе сви због чега су ови таласи толико већи него како смо ми могли то да претпоставимо пре шест месеци - објаснила је др Банко.
Свесна како би ова изјава могла да се протумачи, др Банко је истакла да иделана не постоји нити је икада постојала.
- Волела бих да то не буде моменат да ћемо изгубити поверење у вакцину, разлика је између идеалне вакцине и вакцине која је довољно ефикасна да контролише пандемију - истакла је она.
Иако је вирусолошкиња донекле успела да објасни на шта је тачно мислила када је рекла да вакцинисани могу да преносе вирус, антиваксерима је оваква реченица од једног признатог стручњака дошла као "кец на једанаест" у њиховој пропаганди.
Тако се на друштвеним мрежама повео прави рат, а заговорници невакцинисања су задовољно трљали руке. Поруке су се кретала од оних који подржавају изјаву др Банко и својатајући је у своју антиваксерску кампању до оних који су били разочарани овим речима.
Ипак, др Банко се јуче огласила на друштвеној мрежи "Твитер" не би ли јасније образложила "контроверзну" изјаву.
- За противнике вакцинације и остале, одговор на моју изјаву да делта сој преносе и вакцинисани: Да, вирус се мења. Ефикасност вакцина и даље је висока за тешку клиничку слику и смрт. Вакцинисани преносе делта сој након више месеци од друге дозе, али далеко мање од невакцинисаних - написала је др Банко на свом Твитер налогу и јасно ставила до знања да вакцина јесте решења за сузбијање пандемије, али и да она не може да пружи доживотну заштиту.