На овај начин АНТИТЕЛА можете проверити БЕСПЛАТНО! Ево кад и где, потребна вам је само једна ствар
У Србији се спроводи опсежно истраживање ефикасности вакцина код различитих старосних група. Ко је већ примио трећу дозу не може да се пријави
На вакциналним пунктовима у Београду, Новом Саду, Нишу или Крагујевцу на огласним таблама стоји саопштење да грађани могу бесплатно проверити ниво антитела на коронавирус, а у питању је студија која се спроводи у Србији и која за циљ има праћење ефикасности вакцина код различитих старосних група.
ИМА ЛИ КРАЈА ЕПИДЕМИЈИ И КАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ: Мутација вируса из године у годину или редовна ревакцинација - огласили се стручњаци
ДВАДЕСЕТ ПРВИ ЈЕ ВЕК, МОРАМО БИТИ ОДГОВОРНИ" Др Бекић: Бројеви су бољи, ковид пропуснице утичу на смањење новозаражених
"ОВЛАШЋЕНИ НЕ ДОКАЗУЈУ ИСПРАВНОСТ КОВИД ПРОПУСНИЦА" Детаљно објашњење, ево шта је све у надлежности Комуналне милиције
Вирусолошкиња проф. др Тања Јовановић каже да се у нашој земљи, заправо, прати ефикасност свих вакцина које се примењују за имунизацију против ковида 19, али да се она бави студијом везаном за "Синофармову" вакцину коју спроводи Институт за јавно здравље "Батут", те је детаљно објаснила како та студија функционише.
- Особе које желе уђу у студију морају да се упознају са садржајем и циљевима пројекта, да потпишу информисани пристанак да желе да учествују у студији, и да је испоштују до краја. Узорци се узимају непосредно пре давања прве, друге или треће дозе, а онда месец дана, три месеца и шест месеци после комплетне имунизације трећом дозом вакцине. Када дају крв, испитаници добијају резултате, а ми их даље анализирамо, статистички обрађујемо и на основу тога показујемо каква је ефикасност вакцина, колики је проценат људи заштићен вакцином пре и после давања треће дозе и да ли та неутралишућа антитела која ми одређујемо остају годину дана или краће, да ли се смањује или не смањује њихова количина кроз временски интервал од годину дана - објаснила је др Јовановић и додала да ће за оне који тек сад примају прву дозу студија трајати годину дана.
Докторка је рекла да је заинтересованима за студију потребна само здравствена књижица, јер је свака први пут вакцинисана особа у бази података.
У Београду се у студију људи могу укључити на Београдском сајму и Дому здравља Савски венац, а у Нишу, Крагујевцу и Новом Саду организација узорковања поверена је домовима здравља који спроводе вакцинацију.
Др Јовановић напоменула је да, ако је неко већ примио трећу дозу, не може да учествује у студији, већ да се то ради само пре прве или пре друге или треће дозе вакцине, јер је циљ студије праћење ефикасности саме вакцине.
Иначе, Институт за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) ради проверу ефикасности свих вакцина у Републици Србији.
Дејство вакцине, односно имуни одговор на вакцину ради се анализом IgG антитела.
Где се можете пријавити
- У Београду - на Сајму и у Дому здравља Савски венац
- У Нишу, Крагујевцу и Новом Саду у домовима здравља који спроводе вакцинацију
Како се врши узорковање
- Узорци се узимају непосредно пре давања прве, друге или треће дозе
- Потом се узимају месец дана, три месеца и шест месеци после имунизације трећом дозом вакцине