НА ОВО СМО ЧЕКАЛИ! Ветар ће отерати маглу и смањити загађеност, ево када ћемо ПРОДИСАТИ!
Сутра ћемо сви да одахнемо.
Судећи према временској прогнози, сутра би могли да одахнемо јер се од средине дана очекује појава ветра која би у већини места у земљи могла да отера маглу, а самим тим и смањи ниво загађујућих цештица у ваздуху, кажу метеоролози.
Метеоролог у РХМЗС Недељко Тодоровић каже да се од сутра може очекивати боља ситуација што се временских прилика тиче и да ће од средине дана почети да дува југоисточни ветар, који ће се нарочито појачати у кошавском подручју.
ДЕЦА ЋЕ СЕ НАЈВИШЕ РАЗБОЉЕВАТИ, маске штите САМО 20 ОДСТО! Доктор уздрмао ЦЕЛУ СРБИЈУ, биће ОЗБИЉНИХ ПОСЛЕДИЦА
Отказана два лета са аеродрома због магле: Нису полетели авиони за Тирану и Подгорицу!
Грађани ЗБУЊЕНО ГЛЕДАЛИ У НЕБО, шта је то ПАДАЛО НА НОВОМ БЕОГРАДУ? Стручњаци открили МИСТЕРИЈУ (ВИДЕО)
То ће подићи маглу, а она би још могла да се задржи у делу Западне Војводине и котлинама на западу и југозападу Србије, каже он.
- У суботу ће такође бити мање магле осим у котлинама, али ће бити облачно време и могло би да буде и краткотрајних снежних падавина, као и ветра - каже Тодоровић.
Наводи да загађења ваздуха има током целе године, али је преко зиме интензивније, нарочито због индивидуалних ложишта.
- Временске прилике пресудне су за задржавање честица нарочито у условима када нема ветра, као сада и када је висок важдушни притисак. То је уобичајена ситуација и у таквим приликама магла се задржава, као и ниво загађућићих цештица нарочито у урбаним срединама - објашњава метеоролог.
Говорећи о времену до краја месеца, саговорник каже да нема наговештаја да би до краја јануара могло да буде озбиљнијих падавина, и биће углавном суво време.
Наредне седмице очекује нас облачно време, а у неким деловима земље могуће су и слабе падавине. Око 24. и 25. јануара би могло да буде понегде снега и кише, а задржаће се хладно време уз слаб јутарњи мраз и свежије ноћи.
Крајем месеца се може очекивати мало топлије време, а у котлинама се може очекивати појава магле и свежије време.
Што се тиче загађења, директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић рекао је да је на јучерашњем састанку у Влади Србије постигнут консензуз о томе да аерозагађење убудуће буде третирано на највишем нивоу и да ће бити укључени сви важни ресори-грађевина, саобраћај, енергетика, здравство, пољопривреда...
НОВА ПРАВИЛА НА ТЕХНИЧКОМ ПРЕГЛЕДУ: Уследиће ригорозне контроле - Ово је 6 МЕРА за смањење загађења ваздуха
ОБЛАЧНОСТ И МРАЗ, ПА ПРОМЕНЕ: И поред јутарње магле биће сунчан дан, а ево шта нас очекује до недеље!
Дојиле су своју СИНОВЕ, а онда им је речено ДА СУ МРТВИ: Врањанке за децом трагају ВИШЕ ОД ЧЕТИРИ ДЕЦЕНИЈЕ
Истиче да је договорено да ће се системски и стратешки улагати у дуготрајне мере које дају резултате, односно да ће грађанима субвенцијама бити омогућено да пређу на систем гасификације чиме би се трајније решио проблем загађења у градовима попут Ужица и Косјерића који традиционално имају лош квалитет ваздуха.
Истовремено ће се радити и на краткотрајним мерама- биће подстицана модерниазација саобраћаја односно стимулисана куповина возила која мање загађују животну средину.
У Србији су највећи извор загађења индивидуална ложиста, односно производња енергије у термонергетским постројењима и сабраћај нарочито у великим градовима.
У Србији се више од 60 одсто домаћинстава греје преко индувудуалних ложишта, која су међу главним загађивачима и то ће такође, бити у фокусу радне групе и стратегије како би се променила ситуација наредних година, наводи.
Настојаћемо да буду енергетски ефикасна и да се прикључе на систем гасификације, рекао је Радовић.
Што се тиче саобраћаја, према подацима те агенције, он има утицај од 6 до 10 одсто укупном загађењу јер како је обаснио, ситуација није иста у великим градовима, и на пример, планинским местима.
- Тај податак се односи на целу земљу јер је загађење због саобраћаја знатно веће у Београду, а свакако да ситуација није иста у на пример Улици Кнеза Милоша и врху Копаоника - каже Радовић.
Лекари саветују да се излазак напоље, нарочито деце у раним јутарњим сатима, у време саобраћајног шпица смањи на минимум будући да је концентрација загађујућих материја тада уједно и највећа.
Дечији пулмолог и алерголог, начелник пулмологије у Универзитетској дечијој клиници у Тиршовој, проф. Бранимир Несторовић истиче да издувни гасови продиру свуда и да их је тешко избећи, али би требало редуковати изласке напоље поготово сада током зимских дана, ујутру, када је највише аутомобила на улицама.
Др Несторовић даје једноставан савет као заштиту-ношење вуненог шала.
- Маске и филтери нису показале значајнију ефикасност, а вунени шалови апсорбују велике количине влаге и када се дише прави се слој воде и она много ефикасније филтрира димове и честице - рекао је Нестровић.
Такође саветује прање лица и руку по уласку у кућу, као и да се избегавање проветравање куће у ранијим јутарњим и вечерњим сатима.
- Грађани би требало да разумеју да нећемо умрети због загађења, проблем нису ових неколико дана, аерозагађење је незгодно на дуже стазе, односно ако је много дана у току године присутно и онда је ефекат веома лош - рекао је Несторовић.
Такође каже да не може да тврди да је услед аерозагађења у чекаоницама више деце ових дана, јер је у овом периоду године иначе више респираторних инфекција.
Сви који имају респираторне проблеме, астму или сличне хроничне болести треба редовно да узимају прописану терапију и да воде рачуна о томе да у исхрани буде заступљено што више воћа и поврћа.
- Воће и поврће су најбоља антизапаљенска терапија, а свима који имају прилику такође саветујем да на неколико дана или бар за викенд оду са децом на неку од планина или село док се загађење не смањи - каже професор Несторовић.
Начелник педијатрије на ВМА, пулмолог др Љиљана Лисов Газивода такође саветује да родитељи избегавају да изводе децу напоље посебно у периодима дана када су концентрације загађујућих материја највеће. Такође истиче да ни у предшколским установама васпитачи не би требало да их изводе напоље када су временски услови овакви.
Како наводи, чекаоница у дечјем диспанзеру на ВМА је пуна и свакондвено има деце код које су "прорадили" респираторни проблеми, а која иначе пате од астме или сличних респираторних хроничних болести.
Др Газивода саветује узимање редовне терапије и јављање лекару уколико дође до погоршања здравственог стања.
Сви сте чули за маску која штити од загађења, а ово су производи које масовно користе Кинези: Неки од њих коштају 10.000 динара
Напоље само на КРАТКО! Издата упозорења због ЗАГАЂЕЊА ВАЗДУХА: Ово су МЕРЕ ЗАШТИТЕ, добро их прочитајте!
САВ НОВАЦ ОД НАГРАДЕ ПОКЛОНИО МАЛОЈ МОНИКИ Томислав Костић - нишки кардиолог великог срца
ОБЛАЧНОСТ И МРАЗ, ПА ПРОМЕНЕ: И поред јутарње магле биће сунчан дан, а ево шта нас очекује до недеље!
Чувени СРПСКИ ГЕНЕТИЧАР номиноваће научнике за НОБЕЛОВУ НАГРАДУ! Велики подвиг Миодрага Стојковића (ФОТО)