На приморју дува ОРКАНСКА БУРА са ударима и до 191 километар на час, бесне и пожари, а ево какви се ВРЕМЕНСКИ ШОКОВИ ОЧЕКУЈУ У СРБИЈИ
Незампаћено јак ветар захватио је читав регион током минуле ноћи и од тада не престаје да изазива незгоде и штету широм Балкана
Невреме, олујни удари и ниске температуре нису заобишли ни Србију, те је широм земље ледени дан, а понегде се очекују и снежне падавине. Докле ће трајати временске непогоде и шта је њихов узрок, објашњавају метеоролози.
Наиме, у деловима Далмације дува најјача бура икада измерена, а рекордна јачина удара ветра забележена је у Макарској и износи чак 191 километар на час. У раним јутарњим часовима у Сплиту је орканска бура била јачине 176 километара на час.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/02/23/1_5.jpg?itok=W8LXVBme)
"А сад Мирсони пали": Шабанов возач је сахрањен, а потресне речи његове супруге ПАРАЈУ ДУШУ
Несвакидашњи временски услови изазвали су хаос, зауставили саобраћај, а оборена стабла дрвећа и потопљене јахте најбоље говоре о озбиљности ситуације.
Слична ситуација је и у осталим државама региона. У Мостару се бележе удари ветра јачине до 100 километара на час, долази до ломљења и оборања стабала дрвећа, а снажан оркански ветар успео је и да преврне шлепер.
Делови Требиња су остали без струје, уништени су паркови и базени, док су неке куће остале и без кровова. На свет то, пожар у селу Бобовишта у федералној општини Равно убрзано се шири према Требињу у Републици Српској и према дубровачком подручју у Хрватској.
На територији Црне Горе ветар је причинио велику штету у више градова. У Херцег Новом орканска бура јачине преко 100 километара на час довела је до оштећења електромреже, у Бару је оборена велика скела на градилишту, у Игалу је кров затвореног базена пропао и завршио у базену, док широм државе ветар ломи и обара стабла и скида фасаде са зграда.
Јак ветар је током ноћи изазвао велику штету и у Приштини и околини, те је у селу Сурки дошло и до пуцања електричних проводника, а у Лапатици и Подујеву ветрови су изазвали пожар у кући.
Иако за сада нема информација да је ветар у Србији изазвао већу штету, Републички хидрометеоролошки завод Србије (РХМЗ) издао је упозорење на снег и јак мраз на подручју Србије, за 23. и 24. фебруар.
- Данас је у већем делу Србије ледени дан. У Војводини и на планинама дуваће јак североисточни ветар, који ће од средине дана слабити. У нижим пределима централне, источне и јужне Србије очекује се мање повећање висине снежног покривача, а у планинским пределима мећава. После подне престанак падавина. Сутра умерен и јак јутарњи мраз са температуром понегде и испод -10 степени - упозорава РХМЗ.
Шта је узрок овог незапамћеног невремена?
- Изнад централне Европе ојачао је снажни антициклон због чега је ваздушни притисак у Србији у осетнијем порасту и већ је изнад нормале. Изнад Јонског мора тренутно се налази циклон, а то што се налазимо између ова два система довело је до јаког ветра и невремена - објаснио је метеоролог Ђорђе Ђурић.
- У петак, 22. фебруара, почело је премештање облачног система са кишом са севера, а он је био у склопу премештања хладног фронта - објашњава Ђурић, напомињући да је ово узроковало да температура током дана буде у сталном паду, те да током ноћи падне у минус и то на територији целе државе.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2015/03/18/profimedia-0005119664.jpg?itok=Z6eMIiF8)
ОЛУЈНИ ВЕТАР НАПРАВИО ХАОС И У СРБИЈИ: У Нишу обарао дрвећа, уништено СЕДАМ аутомобила (ФОТО)
- Имали смо ударе северног и северозападног ветра у петак, а најјачи удари забележени су у Војводини и износили су 80 километара на час - каже Ђурић.
Он истиче да је ветар сада ослабио, на северу земље време је ведро и суво, док се јужно од Београда снег и даље одржао. Иако је цела Србија и даље у минусу, приметно је отопљење у односу на јутарње температуре. Максимална дневна температура у већем делу државе износиће од -5 до -1 степен.
На планинама је ситуација најкритичнија, каже Ђурић, с обзиром на снежне падавине, које у комбинацији са јаким ветром могу направити велике снежне наносе, те зауставити саобраћај и направити штету.
- Копаоник је тренутно најхладнији са температуром -15 степени. Ипак, субјективни осећај је да је много хладније, јер су и удари ветра најјачи на Копаонику - објаснио је Ђорђе Ђурић.
Према његовим речима, после Копаоника и планинских предела, Војводина је и даље најкритичнија када је јачина ветра у питању.
Премда се већ сутра очекује благи пораст температуре, одржаће се хладно време са температурама које ће у већем делу земље бити у минусу.
Ипак, већ од понедељка следи отопљење, са максималном дневном температуром и до 10 степени.