НА УДАРУ ДЕЛТА СОЈА И ДЕЦА: Заражена шестомесечна девојчица и њен брат (2)
Сваки десети оболео од ковида 19 је дете, упозоравају лекари.
Да корона не бира, опет показује случај шестомесечне бебе која је позитивна, као и њен двогодишњи брат и мајка, а сви су тестирани у Љигу, где је вакцинација слаба. А осим што и малишани могу да имају тежи облик болести, лако шире корону, и то сада онај заразнији делта сој, те стручњаци моле да се што више људи вакцинише како бисмо заштитили најмлађе, а и онемогућили вирусу да слободно циркулише.
ХЕРОЈСКА АКЦИЈА ХЕЛИКОПТЕРСКЕ ЈЕДИНИЦЕ МУП-а: Срби и из ваздуха гасе разбуктале пожаре по Грчкој (ВИДЕО)
АЛАРМАНТНО! У Србији велики ниво УВ зрачења - сунце може опасно да утиче на здравље
ДЕЛТА СОЈ ПОСТАО ДОМИНАНТАН У СРБИЈИ! Ово је све што треба да знате о њему
Др Дејан Ђорђевић, директор дома здравља у Љигу, казао је да је девојчица од шест месеци 6. августа тестирана позитивно.
- Најпре је жена с дечаком од две године 4. августа дошла у ковид амбуланту јер су имали температуру. Антигенским тестом се испоставило да су позитивни. Осим температуре, нису имали никаквих других проблема. Два дана касније та жена донела је бебу да би видела је ли и она инфицирана, што се и потврдило. Беба није имала никакве симптоме. Породица је из Београда, више се нису код нас појављивали, претпостављамо да су се вратили кући - објашњава др Ђорђевић.
Овде је, како додаје, за ширење вируса вероватно захвалан и чудан сплет околности - мајка је дојиља и није се вакцинисала можда и из тог разлога. Боравила је код свог брата који је пре шест месеци вакцинисан, а сада се заразио, док његова жена у моменту када је ишла на вакцинални пункт имала неку упалу, па је враћена, али потом се није више јављала да прими цепиво. Међутим, Љиг је једна од општина у Србији у којој вакцинација иде најслабије. До сада је дато свега 5.765 доза вакцина - наводи др Ђорђевић, што значи да је негде око 2.900 људи пелцовано.
- Љиг има мање од 9.000 пунолетних по бирачком списку, што значи да је мање од 30 одсто наших грађана старијих од 18 година вакцинисано. Нажалост, то је јако мало - каже др Ђорђевић.
Др Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља, истиче да је, нажалост, и ово доказ да треба да се вакцинишемо у што већем броју како бисмо заштитили оне који то не могу, а међу њима су и деца.
- Тамо где је много невакцинисаних вирусу је много лакше да циркулише и шири се на све редом. У Љигу је слаб одзив на вакцинацију и ту је, нажалост, погодно тле за корону. И инфицирање малишана је опомена за све нас. Срећом, ова деца су добро, али иако деца лакше пролазе с ковидом, и она могу да оболе, па и да имају теже клиничке слике. Такође, као често асимптоматски случајеви идеални су преносиоци вируса. Зато родитељи и одрасли треба да се понашају одговорно према себи, својој деци и околини и вакцинишу се. То је најмање што могу да ураде - каже Ђерлек и додаје да је струка вакцину препоручила и трудницама и дојиљама и да жене не треба да имају бојазни.
Од укупног броја оболелих, десет одсто су деца, истакла је др Снежана Рсовац, начелница интензивне неге Универзитетске дечје клинике у Београду.
- У последњих седам дана имамо појединачне случајеве потврђених инфекција, а и даље је остало да деца имају блажу клиничку слику, иако се ради о делта соју вируса - рекла је Рсовац за РТС и додала да све студије указују да деца са неким хроничним обољењем могу да имају тежи облик коронавируса.