НАЈЕЗДА СМРДИБУБА У СРБИЈИ! Стручњак објашњава: Ово је ЈЕДИНИ СПАС - ево шта се дешава ако вам уђу у храну
Има их свуда - у баштама, на воћу и поврћу, у кућама и становима. Нападају зрео парадајз и паприку.
Смрдибубе праве велике штете у пољопривреди. У многим европским земљама штета коју нанесу је стотине милиона евра.
Има их свуда - у баштама, на воћу и поврћу, у кућама и становима. Нападају зрео парадајз и паприку, има их на крушкама и јабукама, младим тиквицама, али и на опраном вешу и то на четвртом, петом спрату, па и више. Осим што хаотично лете, зује и ударају у лустере, смрдибубе праве штету на јесењим плодовима.
- Смрдибубе на овим просторима одувек живе, али сада имамо и две придошле инвазивне врсте - мраморасту азијску и етиопску.
ИЗ ЊЕГОВОГ ГРОБА СЕ ДИЖЕ ЛЕКОВИТ ПРАХ: Данас је велики празник, славимо свеца који је био ОМИЉЕН Христов ученик
ДАНАС УМЕРЕНО ОБЛАЧНО, АЛИ И ДАЉЕ ТОПЛО: Не дозволите да вам мањи пад температуре поквари последњи дан викенда
УСКОРО НАМ СТИЖЕ СНЕГ?! Најновија прогноза вам се нимало неће свидети: Спремите се!
То су тропске врсте које воле топлоту. Оне су код нас дошле пре петнаестак година, немају природних непријатеља и шире се бер природне контроле - објашњава Жељко Томановић са Биолошког факултета.
Како каже, често их приметимо у јесен када почињу да траже склоништа да презиме и улазе у наше куће и станове који су топли.
- Нарочито иду тамо где има пуно зеленила поред прозора, где најчешће проводе летње месеце. Сваки дан може да вам улази на десетине у дом. То је једна непријатност, они не изазивају никакав проблем код људи - не боду људе, немају никаквог утицаја на нас и наше здравље - додаје.
Најбољи спас од њих су, како каже комарници. Не треба их узимати у руке, треба их избацити. Проблем су касни јесењи месеци, када ће их бити све више у нашим домовима.
- Највише их има у Београду и Војводини, али због климатских промена и повећања температуре, можемо да их очекујемо и у осталим деловима Србије - објашњава Томановић.
Смрдибубе праве велике штете у пољопривреди. У многим европским земљама штета коју нанесу је стотине милиона евра.
- Оштећују плодове. То је много већи проблем и код нас и у европским земљама. Неке земље су увеле уношење њихових природних непријатеља из њихове земље постојбине. Оне тамо не праве велике проблеме. Њихови природни непријатељи су неки предатори и паразитски инсекти. Они су, рецимо, пре неколико година унети у Италију. Постоје и наши паразитски инсекти, али они нису толико ефикасни. Надамо се да ће се проширити. Већ су нађени у Словенији, треба мало времена да стигну до нас. Они паразитирају јајна легла смрдибуба. треба да се успостави нека равнотежа. Овде се птице и гуштери хране њима, али нема природне контроле јер је то врста која је ушла ове у потпуно нови екосистем - додаје.
Узгајивачи кажу да су смрдибубе у стању да исисају цео парадајз, да избуше јабуке или да оставе жуте флеке по паприци.
- Осим великих губитака, уништавања летине, могу да оштете плодове које је онда тешко продати и праве велику штету у воћњацима и повртњацима. Нападају на стотине различитих биљака и велики број гајених биљака. Инсекти не воле јаке мирисе, тако да постоје регистровани препарати када су у питању пољопривредни производи, али што се тиче њиховог третирања неким хемикалијама против других инсеката, мислим да то нема никаквог ефекта. Храна која је била у контакту са смрдибубама није опасна по људе, не могу да изазову ни алергијске реакције. Оне су вам у кући да сваки дан прскате, питање је и да ли има регистрованих препарата за њих. Спас је мрежа, треба их избацивати и имати стрпљења - закључује Томановић.