НАЈЕЗДА ЗМИЈА ОТРОВНИЦА У СРБИЈИ: Опрез за све, ово су ТРИ најопасније врсте, овако их можете препознати (ФОТО)
У Србији постоје 3 врсте отровних змија.
Последњих неколико дана, бројни грађани пријављују надлежним службама све чешћу појава змија у зградама, двориштима, кућама... Овај период године је уобичајен за излазак змија, јер оне постају активније с доласком топлијег времена. С обзиром на то да је сусрет са овим гмизавцима све учесталији, важно је да се грађани упознају са врстама змија отровница које обитавају на територији Србије.
Поред безопасних смукова, белоушки и рибарица, присутне су и три отровнице. То су: поскок, шарка и планински шарган.
Поскок
Поскок је најпознатија и најопаснија отровница у Србији. Ова змија препознатљива је по карактеристичном рогу на врху главе и може се пронаћи у брдовитим и планинским пределима, као и у сувим и каменитим стаништима. Његов отров може изазвати озбиљне здравствене проблеме, па чак и смртоносне последице ако се не пружи правовремена медицинска помоћ. Сусрети са поскоком најчешћи су у јужним и источним деловима земље.
Шарка
Шарка је друга по реду најчешћа змија отровница у Србији. Ова врста преферира шумовита и планинска подручја. Ова змија има троугласту главу и мали врат који је ужи од тела, ромбоидне шаре и могу бити различитих боја. Иако њен отров није толико снажан као отров поскока, ујед шарке може бити веома болан и изазвати озбијне здравствене проблеме, посебно код алергичних особа и деце.
Планински шарган
Планински шарган је најмања и најмање опасна од три змије отровнице у Србији. Њено станиште се налази углавном у високопланинским пределима. Просечна величина креће се између 30 и 50 центиметара, док најдужа јединка може да достигне дужину од свега 50 до 60 центиметара, па зато спада у ред најмањих отровница у Европи. Отров планинског шаргана је слабији и ретко представља озбиљну претњу за људски живот, али ујед ипак захтева медицинску пажњу. Препознатљив је по томе што има цик-цак шаре дуж леђа, а основна обојеност је смеђа.
Како разликовати отровне од неотровних?
Дужина тела - Отровне змије имају углавном кратко и здепасто тело које може бити дужине до 70 цм (у ретким случајевима може бити и до 100 цм) , док неотровне змије имају тело дужине око 2м.
Боја тела - Цик-цак шара је карактерична за отровнице и светлија боја тела, док су неотровне змије у већини случајева једнобојне или имају неке ситне шаре, углавном су сивкасте или маслинасто-зелене боје.
Реп - Код отровница крај репа може бити другачије боје или има звечку, мада у Србији ни једна отровница нема звечку. Реп неотровних змија се сужава при крају и никад нема звечку.
Облик главе и зеница - Троугласта глава, изражен врат и јамице су карактеристике отровних змија. Неотровне змије немају јамице, а глава је округла. Отровнице имају елиптичне или вертикалне зенице, док нетровне имају округле зенице.
Начин убијања плена - Отровне змије свој плен убијају отровом, уједу плен и убризгају отров затим прате плен и чекају да отров делује након чега га поједу. Неотровне змије имају другачији метод убијања плена, а то је стискањем односно обавијају своје тело око тела плена како би га угушили.
С обзиром на то да је све учесталије појављивање змија, грађанима се препоручује да буду опрезни, нарочито у природи, и да избегавају додиривање или узнемиравање змија. У случају сусрета са змијом, најбоље је позвати стручњаке који ће безбедно уклонити животињу. Такође, корисно је имати на уму да већина змија није отровна и да играју важну улогу у екосистему, контролишући популацију глодара и инсеката.
Док је повећана активност змија природна појава током топлијих месеци, са аадекватним мерама предострожности и знањем о врстама које насељавају Србију, могуће је смањити ризик од нежељених сусрета и евентуалног уједа.
Извор: Србија Данас/Мондо/Н.Д.