НАЈЕЗДА ЗМИЈА У СРБИЈИ, ЗАВЛАЧЕ СЕ У КУЋЕ Стручњак шокирао: Једна се сакрила у дечјем кревету, припазите!
Дошао је период када се змије увлаче у куће, помоћне просторије и на топла места, упозорава хватач змија Владица Станковић.
У овом периоду године змије улазе у куће, помоћне просторије, можете их затећи на неком топлом, ушушканом месту. За њих је ово време идеално за улазак у бурмацију илити хибернацију што за њих представља стање зимског сна, како нам је објаснио професионални хватач змија Владица Станковић.
Владица ових дана има много посла, зову га људи из свих крајева наше земље јер је у овом периоду као и сваке године "најезда" змија.
"НАШЕГ СИНА НЕМА" Дете побегло из вртића у Београду, нико није приметио! Управа узвратила родитељима тешким оптужбама
СТАДО КОЗА ОПСЕЛО НОВИ БЕОГРАД Шок сцена, све очи упрте у блокове, никоме ништа није јасно (ФОТО/ ВИДЕО)
Ударно! Ер Србија издала важно саопштење: СЛЕДИ ОБУСТАВА ЛЕТОВА БЕОГРАД - ТЕЛ АВИВ?!
- Нормално, оне траже то неко топло место јер је њихова температура онолика колика је и спољашња, а ако температура буде испод нуле оне угину. Зато траже сад за бурмацију за тај зимски сан нека подобнија места као што су подрумске прсторије, бунари, шахтови, рупе и оне ту проводе зимски сан - објашњава Станковић за Telegraf.rs.
Додаје да је оно што ће да поремети ове гмизавце пораст температуре који се очекује за неколико дана где ће температура поново достићи 30 степени. Њих ће тада сунце намамити и изаћи ће да се загреју и то је процес припреме за бурмацију.
Владица објашњава да се змије могу срести на свим нивоима и близу воде, на периферијама, у градовима и селима и да у зависности од тога где људи мање бораве, где има више напуштених просторија, то место је за њих погодније, ту их ништа не угрожава и на таквим местима се завлаче.
- Пуно ме људи зове и са села. Кажу да их налазе у напуштеним кућама, али то је нормално у овом периоду ту имају и храну па се онда и завлаче пошто сад већ температура пада скоро испод нуле, поготово ноћу. Тада људи могу и очекивати да ће се завући у куће. Ту им просто одговара.
Међутим, каже да змије не беже ни од деце. Често их је налазио у дечијим собама, ушушкане између плишаних играчака.
- Извлачлио сам их и из дечијег кревеца, а у једном селу, баш ове године, нашао сам је код једног медведића у соби у којој је спавала девојчица. Била је то неотровна змија, али опет то је змија. Имао сам и ранијих година сличних интервенција.
Каже да се до сада сусретао са разним сличајевима приликом својих интервенција. Ово су места на која треба припазити, ако сумњате да би змија могла "свратити".
- Налазио сам их у машини за шивење, скутеру, аутомобилу, по крововима и подрумима, ма свуда сам их сретао. Сваке године је најезда на истом нивоу, једне више, једне мање, али отприлике то је то.
У Србији постоји десет врста змија, а поскок и шарка су најраспрострањеније.
- На планинама имамо отровних змија, шарка борави најчешће изнад 600 метара надморске висине, а поскока можемо свуда да нађемо. Што се тиче надморске висине тачно се зна које су територије и где их има. То је код нас на југу Србије, доле Зајечар, Јагодина, у том кругу их има на разним местима, поскок једна од највећих отровница у Србији нормално и у Европи.
Недавно га је жена из Параћина позвала и рекла да јој је поскок ушао у помоћну просторију, каже да је била веома уплашена. Он је преко телефона покушао да је смири и да заједно установе прво која змија је у питању, а потом и на који начин ће се ње ослободити.
- Страхови увек постоје, а проблем је што ми немамо тих служби и онда не могу да вам кажем тачно кога да зовете, на кога да вас упутим, а ја сам далеко и не могу све да постигнем. Најчешће су змије неотровне, мали проценат је отровних змија, тако да људи треба да буду са те стране мало стабилнији и нема потребе да их дирају и хватају. Треба да позову некога ко се тиме бави и да пробају полако да их извуку из стана или куће. Нека ме позову слободно да их посаветујем и да пробамо то успешно да решимо. Када се успаниче да им објасним шта и како, па онда то буде мало другачије.
Владица саветује да је у таквим случајевима најбитније задржати смиреност и не треба паничити.