Најгоре тек следи! Епидемија грипа у четири округа у Србији, а долази нам НАЈТЕЖИ ПЕРИОД
Обрадовић је то илустровала примером да се само у једном пољупцу "крије" 80 милиона различитих бактерија које се могу пренети.
Од почетка сезоне, на територији Србије пријављено је 84.900 оболелих са симптомима сличним грипу, а од вируса типа АХ1Н1 умрло је 15 особа, изјавила је шеф за епидемиолошки надзор Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" Драгана Димитријевић.
- Ситуација је очекивана за овај период године, региструје се средњи интезитет вируса грипа, а стање није неуобичајено и регистрована је широка географска распрострањеност вируса - рекла је Димитријевић за Танјуг.
Епидемија је пријављена у неколико градова Србије, а како кажу стручњаци, у Београду није достигнут епидемијски праг и ниска је активност вируса.
Епидемиолог Градског завода за јавно здравље Лепосава Гаротиц Илић каже за Танјуг да се у здравствене установе у Београду у току прошле недеље са респираторним проблемима јавило 17.522 пацијента, пет одсто мање него недељу пре.
Илић каже да је 735 пацијента са симптомима сличним грипу регистровано на територији Београда, и то је за 48 одсто више у односу на прошлу недељу.
Специјалиста опште медицине у Дому здравља "Стари Град" др Бисерка Обрадовић наводи да упркос томе што је у односу на прошлу годину приметан благи пораст особа које се јављају лекару те установе због акутних респираторних инфекција и сумње на грип инфлуенцу - ипак нема места паници.
- Можемо да очекујемо да када се деца буду вратила са распуста знатно већи број јер имамо ситуацију да сада и деца која иду у вртић са старијом браћом и сестрама одлазе негде ван Београда... - каже др Обрадовић.
Она је за Танјуг рекла да су у том Дому здравља су прошле недеље имали највећи број пацијената који су се јавили због сумње на грип и то највише међу радно активним становништвом (од 30 до 60 година старости).
Примера ради, од 38 сумњи које се односе на све узрасте, 27 их је било у тој "групи", а свега десет се односило на остало становништво.
- Број акутних респираторних инфекција је у односу на прошлу недељу било 262 код радно активног становништва од укупно 533 њих који су се јавили - рекла је др Обрадовић.
Како каже, неопходно је да грађани сада више пажње обрате на мере превенције, као и да јачају имунуитет. Др Обрадовић саветује да се поред исхране, уношења витамина, мора водити рачуна и о томе да се смањи унос никотина, енергетских напитака...Такође на имунитет лоше утиче и недостатак сна.
- Такође морамо проветравати просторије у којима боравимо, као и настојати да што мање директног контакта имамо са оболелима - рекла је она.
Обрадовић је то илустровала примером да се само у једном пољупцу "крије" 80 милиона различитих бактерија које се могу пренети.
- Да не говоримо о вирусима јер су они много мање честице од бактерија - рекла је докторка.
Битна је и хигијена, што чешће прање руку, као и да деца стриктно користе прибор и чаше намење само за њих.
- Такође, важан је и боравак на свежем ваздуху и физичка активност јер не постоји лек кој може да замени физичку активност - рекла је Обрадовић.
Саговорница Танјуга каже и да је обухват вакцинисаних у том дому здравља већи за десет одсто него претходне године.
Она је упутила савет да се висока температура максимално три дана може скидати у кућим условима, а да се после треба јавити лекару.
- Међутим, ако особа теже дише или има сметње у дисању требало би одмах да се јави лекару јер није исто ако је особа хронични болесник или дете, или ако је претходно било неког обољења, богиња које могу знатно да ослабе имунитет и онда вирус грипа може утицати да се компликације брже јаве те је неопходна лекарска помоћ - рекла је др Обрадовић.
Иако је у Београду ситуација што се грипа тиче "под контролом", све већи број округа пријављује епидемију.
Данас је Завод за јавно здравље Чачак пријавио епидемију грипа на територији Моравичког округа због пораста броја пацијената који се јављају са симптомима сличним грипу.
На одељење интезивне неге Опште болнице у Чачку примљено је шест пацијената, од којих је четири пацијента на механичкој вентилацији, два су у врло лошем стању.
ВИРУС ГРИПА НЕМИЛОСРДНО ХАРА: Настрадало 15 људи!
На одељењу интезивне неге ужицке болнице хоспитализовано је 50 пацијената који имају симптоме сличне грипу, а осморо је животно угрожено.
Како преносе медији, у Нишу је од симптома сличним грипу у последње две недеље преминуло пет особа.
Епидемија грипа до сада је пријављена у Златиборском, Пиротском, Моравичком округу и на територији града Ниша.