НАЈНОВИЈЕ КОРОНА БРОЈКЕ: Још 6.298 новооболелих, преминуло 62 пацијената
Погледајте најновији корона пресек.
Корона вирус је у последња 24 сата потврђен код 6.298 особе, а истовремено је од последица ове болести преминуло 62 пацијената.
Тестирано је 19.637 особа. На респиратору је 138 пацијената.
РАТНО ВАЗДУХОПЛОВСТВО СРБИЈЕ УЗЛЕТЕЛО ПОПУТ ФЕНИКСА: "Ербасове" летелице Ц-295 и Х-145М препородиће нашу авијацију (ВИДЕО)
БАЛКАН ЧЕКА МРАЗ У МАЈУ: Метеоролози објавили дугорочну прогнозу, стижу велике ОЛУЈЕ И СУШЕ
ВОЗАЧИ ОПРЕЗ НОВИ ПРЕВЕРАНТИ НА АУТО ПУТУ: Чекају да станете и онда вас преваре на ОВАЈ начин
Четири могућа корона сценарија
Група угледних британских научника, окупљених у Саветодавној научној групи за ванредна стања (САГЕ), разрадила је четири сценарија везана за корона вирус која се могу очекивати у блиској будућности и назвали су их - оптимистички, умерено оптимистички, умерено песимистички и песимистички.
Сценарио 1: Оптимистички
Пошто ковид неће тек тако нестати, најбоља опција је да ће он постати сезонског карактера, да ће се појављивати током јесени/зиме, сваке године, али са слабијим симптомима.
Нови сојеви ће се појављивати, али неће бити великих промена и разлика у односу на претходне (нешто попут разлика између омикрона и стелт омикрона), неће изазивати теже последице од, на пример, делта соја, а вакцине ће бити веома делотворне против њих.
У будућности би могли да се појаве и ван овог периода мањи таласи или нове варијанте у појединим регионима са малим бројем вакцинисаних особа, али би били "ограниченог дејства".
Сценарио 2: Умерено оптимистички
Др Ашанин: И даље нестабилно, али боље
Проф. др Милика Ашанин, директор Клиничког центра истиче да је тренутна корона ситуација повољна, али да још увек није време да се опуштамо.
Како додаје, имамо добар тренд опадања, али да је и даље нестабилно.
Како објашњава, охрабрује то што су редови испред ковид амбуланти мање. Он је упоредио ситуацију са јануаром, додајући да је за 50 одсто мање пацијената у тријажним центрима.
- Тада смо имали 200, 250 пацијената у амбуланти, а сада имамо око 120 пацијената - објашњава Ашанин.
Нешто мање добар сценарио предвиђа таласе током јесени и зиме слични овом који смо сада имали са омикрон сојем. Дакле, предвиђа се да би корона постала сезонска, током хладних дана, али да би могле да буду боље и лошије године. Током тзв. лошијих вирус би могао да делује као што је то чинио за време делта соја.
Ипак, тешки и смртни случајеви били би ограничени на најрањивије, на најстарије становнике и оне са лошим имунитетом. Вакцине би сваке године биле "апдејтоване" и давале би се пре свега угроженим групацијама становништва, док би неке земље могле у тзв. "лошим годинама" да уведу и обавезно ношење маске.
Сценарио 3: Умерено песимистички
По овом сценарију, у наредних 12 до 18 месеци би нас дочекала нова варијанта короне, нови сој, који би довео до већег таласа заражавања, потенцијално чак и ван периода јесен/зима. Ипак, тешки и смртни случајеви били би "ограничени" на најстарију и најрањивију популацију. Овај сценарио предвиђа појаву нових сојева наредних година, некад и по више од једног за 12 месеци, а у "лошим годинама" могли би да буду опасни као што је била делта.
Лакоћа преношења и избегавање вакциналног имунитета били би слични као код омикрона. Вакцине би се "освежавале"сваке године, а добра вест је да не би било поновљених таласа инфекције, посебно не међу школском децом. И по овом сценарију, неке земље би током удара короне могле да уведу обавезно ношење маски.
Сценарио 4: Песимистички
По најгорем сценарију, велики таласи са већим бројем тежих случајева наставиће да се понављају и у наредних 12 до 18 месеци, а најугроженији ће бити они који су невакцинисани или раније нису преболели корону.
Долазило би до појаве нових сојева, од којих би неки веома успешно смањивали учинковитост цепива. Ово би аутоматски доводило и до пораста смртности, а посебно би у порасту био и дуготрајни утицај познат као лонг ковид.