НАЈНОВИЈЕ ОДЛУКЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Како ће се закључивати оцене у школама и шта ће бити са факултетима
Вртићи се неће затварати
- Кризни штаб је имао тежак задатак и морам да кажем да смо морали добро да извагамо, да обезбедимо одрживост здравственог система којије пребукиран. Морамо да размишљамо о економији. Врло је важно да ових недеља пред нама будемо челичне дисциплине у спровођењу мера - рекао је епидемиолог Бранислав Тиодоровић након данашње седнице Кризог штаба за борбу против корона вируса.
Зрењанин прогласио ванредну ситуацију: Корона узела маха
Преминуо новинар Милош Лукић од последица вируса корона
СИСТЕМ ОПТЕРЕЋЕН, А ЛЕКАРИ НА ИВИЦИ СНАГЕ! Клиника у Србији на корак од краха: Драматичне приче из црвене ковид зоне
Данас смо се, каже, највише посветили школама и то свим нивоима.
- Донели смо одлуку да школски рапсдуст почне 21. децембра и да траје до 18. јануара. Он је мало дужи него до сада, али ћемо обезбедити да нам сви нивои образовања буду обухваћени свим празницима, а да сви студенти и ученици буду што виђе код својих кућа - навео је он.
Што се тиче основних школа од 1. до 4. разреда, оне настављају са радом, док ученици од 5. до 8. разреда иду на онлајн систем и тако до 21. децембра, као и средење школе.
Додао је да се вртићи неће затварати.
Факултетима се предлаже, казао је Тидодоровић да одлуче сами, али је препоручено да и они иду на онлајн наставу, с тим што ће факултети попут Медицинских и ПМФ имати вежбе уз све поштовање мера.
- Тежимо да до почетка распуста школски систем функционише. Ми га само преводимо у мање ризичан систем. Он је могућ и добре резултате даје - казао је др Тиодоровић.
На питање, шта ће бити са закључивањем оцена, он је рекао:
- Просветни радници су у тешкој ситуацији, они ће моћи да ону децу коју желе и који треба да поправе оцене могу контактирати да дођу и поправе оцене.
Подсетимо, у Србији је изузетно неповољна епидемиолошка ситуација, имамо огроман број заражених и све већи број умрлих из дана у дан. Све то је довело до тога да Кризни штаб одлучи да изнова преисипита мере којима би опасни вирус могао да се заустави.
Иначе, у дану за нама број оболелих био је рекордан и износио је 6.842, док је 37 људи изгубило живот од последица корона вируса. Дан пре тога умрло је 38, што је највише од почетка епидемије. Болнице су пуне, готово 6.500 је хоспитализованих ковид болесника, а поред великог броја заражених здравствених радника међу оболелима све је више школараца и наставника.
Др Предраг Кон, епидемиолог и члан Кризног штаба, изнео је јутрос драматично предвиђање да нам прети чак и троцифрен број умрлих у једном дану.