НАЈНОВИЈЕ ПРОГНОЗЕ ДР КОЧОВИЋА, ЊЕГОВА МАПА КОРОНЕ ЈЕ ЗАСТРАШУЈУЋА: Србија у трећем таласу, нови пик за месец дана
Према речима професора Петра Кочовића прорачинима, пик трећег таласа нас очекује кроз нешто више од месец дана.
Србија је из другог таласа корона вируса изашла 13. септембра, сада смо у трећем таласу, а према прорачунима професора Петра Кочовића нови пик нас очекује око 1. новембра.
Колико језика говорите? Неколико савета како да ове ЈЕСЕНИ доживите магичну авантуру?
"НЕМА ТАШНА - МАШНА И У МИНИСТАРСТВО": Лончар о болницама, набавци медицинске опреме и спремности за НОВИ ТАЛАС
СРБИЈА УЧЕСТВУЈЕ У КЛИНИЧКОМ ИСПИТИВАЊУ КИНЕСКЕ ВАКЦИНЕ? Лончар открио да ли смо испунили услове за то
- Трећи талас је у Србији почео 14. септембра, а прошао је мали број дана да би могли прецизније да кажемо када ће да се заврши овај трећи талас. Али, ми, за разлику од других земаља у Европи, можемо да уживамо у благодети малог броја заражених на двевном нивоу. Некако, можемо да будемо опуштенији, али то не значи да не треба да поштујемо епидемиолошке мере - каже за проф. Кочовић.
Како додаје, постоје ствари које би могле да доведу до повећања броја заражених.
- Ипак нисмо заштићени од контаката са људима који долазе из земаља где је зараза велика. То су Велика Британија, Франсуска, Ческа, Мађарска, Црна Гора, Израел... Та чињеница, као и наступајуће славе, почетак наставе на универзитетима, као прелазак кафицима са рада на отвореном у затворени простор, могла би да доведе до повећања броја заражених - истакао је професор за.
Према његовим прорачинима, пик трећег таласа нас очекује кроз нешто више од месец дана.
- Пик овог трећег таласа би могао да се очекује око 1. новембра. Али, до око 10. октобра би овај тренд мало заражених могли да задржимо. Становници Србије су показали да могу да се придржавају медицинских препорука и ако се настави тај тренд, ми смо добри - рекао је проф. Кочовић.
Он је додао и да се очекује да трећи талас буде слабији од другог, "али ко зна, чекамо развој догађаја", закључује професор.
Прорачун за протекле две недеље
Професор Кочовић је данас објавио нови инфографик са бројем заражених у претходних 14 дана на 100.000 становника за подручје бивше Југославије и појединих суседа.
- Тај график поредставља прошлост, док Гаус представља будућност. Када упаримо податке, то је као вожња аутомобила: кад гледамо кроз ветробранско стакло - ми гледамо у будућност (Гаус). Када гледамо кроз реторвизоре - ми гледамо у прођлост (ЕЦДЦ методологија). Када упаримо ова два - онда можемо да добијемо прогнозу која не мора да буде тачна - објаснио је проф. Кочовић.
Према последњим подацима, број заражених у претходних две недеље на 100.000 становника повећао се у већини земаља. Већи број заражених забележен је у Црној Гори (492 на 100.000 становника), БиХ (124), Мађарској (122), Румунији (95), Словенији (69). Исти број остао је у Македонији (86) и Србији (14).
Најбољи у овој категорији, односно државе у којима је забележен мањи број заражених у протеклих 14 дана на 100.000 становника су Хрватска (65) и Албанија (72).