КОРОНА НЕ ПРЕСТАЈЕ ДА ДИВЉА У СРБИЈИ: Више од 17.000 новозаражених, велики број преминулих особа
Ово је најновији пресек стања у вези са корона вирусом у Србији
Корона вирус је у последња 24 сата потврђен код 17.851 особе, а истовремено је од последица ове болести преминуо 61 пацијент.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/02/02/pjimage_3.jpg?itok=3FOVMYN8)
Непокретног болесника на рукама носили кроз снег и сметове до Хитне помоћи (ФОТО)ТУЖАН ПРИЗОР У ИВАЊИЦИ:
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/379887/pjimage_-_2022-01-13t110146.709.jpg?itok=3akl7fDv)
ЦРВЕНИ АЛАРМ: Ако осетите неки од ОВИХ СИМПТОМА, одмах се јавите лекару - сви ковид пацијенти се жале на ИСТО
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/02/02/pjimage_9.jpg?itok=ldn7FAdg)
СНИМАК КОЈИ ЈЕ ИЗАЗВАО ЛАВИНУ КОМЕНТАРА! Деца на путу до школе морају преко ЗАЛЕЂЕНОГ ЈЕЗЕРА, уколико не успеју принуђени су на ОВО (ВИДЕО)
Тестирано је 36.874 особе.
На респиратору је 166 пацијената, док је хоспитализовано 3.962 особе.
Сви оболели од омикрона се жале на исте симптоме
Пацијенти се тренутно највише жале на малаксалост, која траје неколико дана, запушен нос или цурење секрета из носа, гребање у грлу.
Према речима др Зорана Бекића, директора Дома здравља "Савски венац" и координатора Вакциналног пункта на Београдском сајму, бројеви прегледаних пацијената се не смањују у последње време, па се дневно у овој установи због сумње на ковид прегледа од 520 до 550 грађана.
- Добро смо се организовали. Ради нам седам ковид амбуланти за одрасле и за децу. Пацијенте збрињавају 15 доктора и 22 сестре. На преглед се чека око пола сата. Упозоравали смо да ће сада чешће оболевати старија популација и код њих виђамо средње тешку и тешку клиничку слику. Самим тим, расте број хоспитализованих и преминулих особа од короне. Иначе, треба нагласити да су клиничке слике код вакцинисаних блаже него код невакцинисаних. Пети талас је довео и до скока броја оболелих у педијатријској популацији. Дневно се прегледа око 80 малих пацијената. Због поласка деце у школу очекујемо да ће доћи до већег пораста међу зараженима у тој популацији - рекао је др Бекић.
Како истиче др Драгана Трифуновић Балановић, директорка Дома здравља "Звездара" и председница Секције опште медицине Српског лекарског друштва, у овој установи раде три ковид амбуланте.
Успели су да одвоје пацијенте који долазе на тестирање са симптомима болести од оних који стижу на контролне прегледе. Амбуланта за контролне прегледе налази се у Малом Мокром Лугу.
- Сада су едукованији и здравствени радници и пацијенти. Више нема панике да нешто мора одмах да се уради, а и не чека се сатима у редовима. Проблем је што су сада најчешћи пацијенти старији грађани. Дешава се да заражени имају симптоме короне и да приватно ураде антигенски тест, који буде негативан. А они су и даље болесни. Зато је важно да дођу код нас да им се уради ПЦР тестирање и анализа крвне слике како би отклонили све сумње о могућој дијагнози ковида. Антигенски тест некад може да буде негативан упркос томе што особа има корону - напомиње др Трифуновић Балановић.
Она објашњава да људи, који су на тестирању у приватној лабораторији добили позитиван налаз теста, морају да дођу у државну установу како би могли да буду заведени у систем.
99% шансе да се заразите
Познато је да се ковид преноси ваздухом, а кључни фактори у циркулацији вируса су маске, вентилација, број људи у просторији и време проведено у затвореном простору, показала је најновија студија.
Чак 99 одсто су шансе да ћете се заразити короном ако вежбате у теретани у слабо проветреној просторији пуној људи без маски, показала је најновија студија објављена у часопису Инвајронментал сајенс текнолоџи, настала сарадњом више међународних научника.
Досадашња истраживања су показала да ковид вреба са свих страна и да се можемо заразити на свим местима где има много људи, а поготово ако већина њих не поштује прописане епидемиолошке мере, односно не носи маске и не држи дистанцу. Ова најновија студија која је објављена почетком године дала је јасне процене.
Још нема краја пандемије?
Поново су пуне ковид болнице, на дневном нивоу умире и до 60 људи.
Лекари кажу да ћемо праву снагу омикрона осетити половином фебруара, када се очекује врх овог таласа. Компликације су све чешће код старијих, а болничко лечење захтева један до два одсто пацијената.
У вртлогу великих бројева, где на дневном нивоу имамо 20.000 инфицираних то је 200 до 400 пацијената за болничко лечење дневно, што је огроман притисак на здравствени систем.
Додатан проблем представља и то што је осим омикрона у циркулацији и делта варијнта вируса корона. Пулмолог проф. Драгана Јовановић каже да се "чуди" људима који мисле да је са омикроном стигао и крај епидемији и да би било добро да се ураде анализе пацијената који су на болничком лечењу да се види да ли код њих доминира омикрон или делта сој.
- Немамо податке да ли се код нас раде додатне анализе колико је доминантан омикрон у болницама, или је доминантан делта сој. Омикрон изазива теже облике болести код пацијената који имају придружене болести, који су под ризиком, гојазни, дијабетичари - каже Јовановић.
Од Нове године кренула је вртоглава спирала заражавања. У почетку је био огроман притисак на ковид амбуланте, али не и на ковид болнице. Међутим, слика се сада променила. Све је више пацијената који захтевају болничко лечење. Лекари кажу да је објашњење што су се у првом моменту заражавали млади.