НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 2.971 новооболелих, преминуло 35 лица: Још две нове последице могу да се јаве онима који су прележали ковид-19
Најновији подаци о корона вирусу у Србији.
У последња 24 сата на корона вирус тестирано је 14.565 особа од којих је 2.971 позитивно на вирус. Од последица корона вируса у протеклих 24 часа преминуло 35 особа.
На респиратору налази се укупно 259 особа.
РЕШИТЕ СЕ ПРОЛЕЋНОГ УМОРА: Ови витамини и минерали су вам потребни за блиставу кожу, косу и нокте!
За Ускрс МИНИ ОДМОР, а онда НИШТА: Срби навикли на празновање - колико је остало празника до краја године?
РЕШЕНА ВЕЛИКА ДИЛЕМА: Познато да ли оболели од мултипле склерозе могу да приме вакцину против короне
Листа здравствених последица које могу да се јаве после инфекције коронавирусом из дана у дан је све дужа. Лекари бележе опадање косе, лупање срца, замор, кашаљ, отежано дисање, бол у мишићима, болове у кичми...
Што је инфекција била јача, а имуни систем слабији, то су последице које могу да се јаве јачег интензитета и ширег спектра.
Главни дежурни неуролог Војномедицинске академије (ВМА) др Топлица Лепић каже да су се код појединих пацијената који су лечени у овој здравственој установи појавили неуролошки проблеми.
- Лечили смо неколико стања после прележаног ковида-19 - изјавио је др Лепић.
- Они могу да имају лакша стања, као што су вртоглавица, трњење екстремитета, међутим, лечили смо и четири пацијента са одузетошћу сва четири екстремитета, као и пацијенте са сметњама у говору и са појавом муцања.
Према његовим речима, сви до сада примљени болесници су добро реаговали на терапију, и сви су отпуштени кући.
Кардиолог др Марија Здравковић, директорка КБЦ "Бежанијска коса" изјавила је да се не може предвидети ко би могао да доживи пост-ковид синдром. Како је објаснила, компликације после прележаног ковида-19 могу да се јаве на различитим органима.
Пацијенти понекад долазе са кардиоваскуларним и гастроентеролошким проблемима, као што су кратак дах, излив на срцу и лупање срца.
- Ми смо имали неколико случајева када је рађена коронарографија са сумњом на акутни инфаркт, а потпуно су нормални крвни судови - рекла је др Здравковић.
- Ради се о такозваној мимикрији, да уместо инфаркта постоји срчана корона и онда долази до спазма крвног суда и ми имамо слику акутног инфаркта, а пацијент нема акутни инфаркт, али то не значи да је његово срце здраво. Није здраво, јер је нападнуто короном.
Она је указала на податак који је објавила једна професорка из Немачке, да 92 процента особа које имају кардиоваскуларне тегобе имају захваћеност срчаног мишића по типу корона миокардита.
- То значи, по типу, као што су раније људи причали ‘ја имам коксаки и напао ми је срце’, е то је сада корона, само што је она много гора од коксакија. Она прави едем, оток одређеног дела срчаног мишића који је тог тренутка толико мали да не може да се види на ултразвуку, али је аритмоген и даје тај поремећај срчаног ритма - истакла је др Здравковић.