НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 72 новооболелих, преминуло шест лица: Студенти кључни у имунизацији - шта их мотивише, а шта спречава да се вакцинишу?
Најновији корона пресек у Србији.
У Србији је у претходна 24 сата на корона вирус тестирано 9.249 грађана од којих је 72 новозаражених.
Преминуло је шест пацијената док се на респираторима широм земље налази се 18 оболелих.
СРБИЈА ГРАБИ КА КОЛЕТИВНОМ ИМУНИТЕТУ: Комплетно имунизовано 47,8 одсто грађана наше земље!
ЉУБАВ, ЗАХВАЛНОСТ И СРЕЋА ПИШУ СЕ ОВИМ РЕЧИМА: Малишан из Пожаревца поруком медицинској сестри ОДУШЕВИО СРБИЈУ (ФОТО)
НЕЋЕМО ОСТАТИ ИЗОЛОВАНО ОСТРВО - ШЕКЛЕР ПОТВРДИО ЦРНЕ СЛУТЊЕ: Објаснио како да се заштитимо од онога што нам долази
Хоћемо ли до краја јуна успети да достигнемо колективни имунитет, односно, да обе дозе вакцине прими више од 50 одсто популације, највише зависи од младих. Лука Марошанин из Студентског парламента Универзитета у Београду каже за РТС да је веома важно да се млади вакцинишу, јер тиме штите и себе и своје ближње.
Лука Марошанин је гостујући у Дневнику РТС-а навео да је све већи број студената који је заинтересован за вакцинацију и који желе да приме вакцину.
- Ми смо имали више пикова у смислу заинтересованости студената за вакцинацију. Сада је то на једном завидном нивоу. Имали смо један период неповерења од стране студената када су студенти чекали старије да се вакцинишу. Сада имамо добре бројке по факултетима Универзитета у Београду, у смислу да је на великом броју факултета преко 50 одсто студената вакцинисано - навео је Марошанин.
Истиче да су студенти били увек део друштва који се пуно пита и који жели да сазна истину некад и на тежи начин.
- Студенти су чекали да виде како ће се вакцина показати, некад их је бунила брзина самог открића вакцине, некад их је плашио моменат стерилитета и ти митови који постоје, али као студенти био-медицинске групације смо се борили на разбијању тих митова и да после једног времена када имамо велики број пријатеља, познаника, бака, дека, родитеља који су вакцинисани можемо рећи да су студенти доста сигурнији по питању вакцинације - каже Марошанин.
Додаје да је са студентима причао отворено и да када се он вакцинисао и када се уз помоћ професора дошло до научних утемељења која су јасна, да су се ти митови почели разбијати.
- Имали смо велику помоћ Агенције за лекове и медицинска средства и Института 'Батут' у смислу едукације студената. Морам да напоменем да је и Студентска поликлиника урадила велики део посла - рекао је Марошанин.
Додаје да је Медицински факултет нешто раније започео са вакцинацијом, те су бројеви зато импозантни.
- Тешко је доћи до прецизних података, јер је један део студената због онлајн студирања код куће и није у Београду. Верујем да је број од 50 одсто студената и већи - изјавио је Марошанин.
Поручио је студентима да се не опуштају, да буду свесни шта их очекује у октобру.
- Мислим да је јако важно да се у наредном периоду вакцинишу, јер тиме штите и себе и своје укућане - каже Марошанин.