НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 5.226 инфицираних, преминуло 36 пацијента: Скривени имунитет кључ у разбијању досадног вируса!
Најновији подаци о корона вирусу у нашој земљи.
У Србији је у претходних 24 сата на корона вирус тестирано 17.530 грађана од којих је 5.226 новозаражених.
НАЈБРОЈНИЈА ГРУПА ПО ПИТАЊУ РИЗИКА: У 44 одсто случајева могуће да дође до компликација од ковид инфекције
У СРБИЈИ ВАКЦИНИСАНО 1,3 МИЛИОНА ЉУДИ ПРВОМ ДОЗОМ: Која вакцина се највише тражи и у ком граду је највише вакцинисаних
УСПОН МРАЧНОГ БРИТАНСКОГ СОЈА - СИТУАЦИЈА АЛАРМАНТНА: Како смо за кратко време стигли од нуле до паничних бројки
Преминуло је 36 пацијената, а на респираторима у болницама широм Србије тренутно се налазе оболела 242 пацијента.
Научници широм света указују на имунитет скривен у Т-ћелијама који би могао бити кључ у борби против ковида. Откривено је да су они који су били негативни на антитела, били позитивни на Т-ћелије које су у стању да идентификују вирус и изборе се против њега.
Није неопходно проверавати антитела након вакцинације, јер се на тај начин не стварају гужве за оне пацијенте који имају акутне проблеме и акутна дијагностика им је неопходна, каже др Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије.
- Није лоше проверити ниво антитела у смислу да ли је инициран одговор. Вредности антитела не указују на ниво заштите коју вакцина пружа, и она су само једна од мера имунитета, али свакако указују на то да је до одговора дошло - каже Гњатовић.
Посебно наглашава да нема потребе ићи од лабораторије до лабораторије и тражити тест на којем ћемо бити позитивни.
- Ако су вредности антитела ниске или на граници, тај податак нема никакав прогностички значај и боље је сачекати неколико недеља па још једном урадити анализу, него да идемо од лабораторије до лабораторије у нади да ћемо негде добити позитиван налаз - наводи докторка.
Када је реч о тестовима који се нуде у нашим лабораторијама, Гњатовић каже да су они врло слични, да је реч о имунохемијским методама и да одређују IgG класу антитела.
И док смо ми заокупљени антителима, научници широм света указују на имунитет скривен у Т-ћелијама који би могао бити кључ у борби против ковида. Откривено је да су они који су били негативни на антитела, били позитивни на Т-ћелије које су у стању да идентификују вирус и изборе се против њега.
- У току је национална студија која ће проверавати Т-ћелијски имунитет и посебно код особа које нису развиле антитела, односно хуморални иминитет. На основу ових анализа добићемо податак о томе да ли су ове Т-ћелије присутне - каже Гњатовић. Очекује се, додаје, да свака вакцина да, и хуморални одговор (да створи антитела), и да да Т-ћелијски одговор.
Т-ћелијски имунитет се не може проверити у приватним лабораторијима, као антитела, јер методе у том смислу нису стандардизоване.
- Провера Т-ћелија захтева врло захтевну методу која се ради данима и није за примену у широј популацији - наводи Гњатовић.
Проверу антитела не морамо радити након прве дозе вакцине, с изузетком АстраЗенеке чија друга доза се даје тек након 12 недеља.
- Већ после прве дозе АстраЗенеке можемо да сматрамо да смо заштићени. Ова вакцина ствара антитела између друге и треће недеље, а то смо закључили и ми у нашим истраживањима. Ствара се одличан имунитет са великим количинама антитела. Ко жели да провери антитела након АстраЗенеке, моја лична препорука је да то уради између треће и четврте недеље од примања прве дозе - каже Гњатовић.
Фајзер и Спутник В стварају антитела доста брзо, али је најбоље проверити их две до три недеље након примене друге дозе, јер се тада, како каже, види пун ефекат ове вакцине.
Када је реч о цепиву Синофарм, антитела би требал проверити око четврте недеље након прве дозе.
- Код кинеске вакцине се хуморални одговор после прве дозе ствара код мањег броја људи. Зато је савет да се сачека - каже Гњатовић.
Истиче да су Фајзер, Спутник В и АстраЗенека прављене по модерним, новим концептима, што значи да се антитела стварају раније. С друге стране, Синофарм вакцина је класична вакцина и са овом технологијом и наши стручњаци имају пуно искуства.
- Она свакако има своје предности, али је, условно речено, недостатак то што се одговор ствара доста спорије и што људи треба пуно да воде рачуна док се не достигне пун ефекат вакцине - каже Гњатовић.
Како се пријавити за имунизацију?
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 обавља се попуњавањем једноставног упитника1 којим исказујете интересовање да примите вакцину против COVID-19.
Попуњавањем упитника и слањем захтева не дајете сагласност за вакцинацију, већ искључиво исказујете интересовање. Сагласност за вакцинацију је документ који се потписује код лекара и уколико се одлучите да се вакцинишете тај документ ћете тамо потписати.