НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Заражене још 162 особе, преминуло пет лица! Детаљни списак нових мера - хоће ли се правити свадбе?
Најновији пресек стања коронавируса у Србији
У Србији је у претходна 24 сата на корона вирус тестирано 9.941 грађана од којих је новозаражено 162 лица.
Преминуло је пет пацијената док се на респираторима широм земље налазе 19 оболела.
НИЖУ СЕ ПОРАЗИ КОРОНЕ, СРБИЈА КОРАК БЛИЖЕ ПОБЕДИ: Укинута ванредна ситуација у још једном граду
КОНАЧНО СМО ДОЧЕКАЛИ И ТАЈ МОМЕНАТ - МЛАДЕНЦИ ПОНОВО ПЛАНИРАЈУ ВЕНЧАЊА! Колико кошта свадба у Србији после короне?
ПЉУШТЕ КАЗНЕ У СРБИЈИ, НЕ ПОШТУЈУ СЕ ЕПИДЕМИОЛОШКЕ МЕРЕ! Редари не раде посао, а они предњаче у кршењу правила
У понедељак је Кризни штаб донео нове препоруке за попуштање пет противепидемијских мера. Тако од сад продавнице имају дуже радно време, као и угоститељски објекти у којима је сада дозвољена и музика, а спортски догађаји сад могу да се играју и пред публиком. После годину дана одлагања, можемо коначно и да прославимо све битне догађаје уз шири круг људи, а ђаци ће коначно моћи и на екскурзије.
Ипак, одлуке о ношењу маски, дезинфекцији и држању физичке дистанце и даље остају на снази.
Екскурзије: Да ли ће их бити и како ће изгледати
Зоран Гојковић, покрајински секретар за здравство, након седнице Кризног штаба најавио је и да је могуће да се организују прославе матура и екскурзија за ученике основних и средњих школа као и за ученике високошколских установа.
- Релаксирамо и рекреативну наставу за основце, средњошколце и високо образовање и екскурзије које се организују у оквиру њихових наставних активности. Наравно, уз сагласност Министарства просвете - каже покрајински секретар за здравство.
Овим поводом се огласило и Министарство просвете, које каже да је могуће, али са мањим бројем ученика, и само у оквиру Србије.
- Имајући у виду да је ученицима у дугом периоду била ускраћена вршњачка комуникација, дружење и игра, али и боравак у природи, Министарство препоручује организацију екскурзија и наставе у природи и са мањим процентом ученика од прописаног, не мање од 50 одсто. Екскурзије ученика завршних разреда средњих школа не смеју бити организоване у иностранству, већ само на територији Србије - саопштило је Министарство просвете.
Додаје се да је обавезно поштовање правилника о организацији и остваривању наставе у природи и екскурзија у основној и средњој школи, као и Правилника о начину обављања организованог превоза деце.
- Када је реч о екскурзијама и настави у природи, које су биле у плану у претходној школској години, а које због неповољних епидемиолошких околности нису реализоване, важно је имати у виду да уговоре, у складу с одговарајућим прописима и после реализованих процедура, склапају школе, те да су тим уговорима и регулисана међусобна права и обавезе школе и организатора екскурзије, односно агенције - пише у саопштењу.
Наводи се да је прослава завршетка основног и средњег образовања дозвољена уз поштовање епидемиолошких мера.
- Када је реч о организацији прославе завршетка основног образовања и васпитања, он је регулисан Законом, школа може да организује у школи или у установама из области културе и спорта, у договору са јединицом локалне самоуправе - додаје се.
Матурске вечери за ученике средњих школа могуће је организовати у школи, у установама из области културе и спорта или у угоститељским објектима уколико постоји сагласност родитеља и законских заступника, наводи се у саопштењу Министарства просвете.
Продавнице
Како је најавио др Зоран Гојковић, покрајински секретар за здравство, након седнице Кризног штаба продавнице, конкретно прехрамбени објекти сада имају неограничено радно време. Што у пракси значи да ће овакве продавнице од сада моћи да раде по радном времену какво су имале и пре пандемије.
С тим да ће и даље важити правило да у супермаркет не можете баз маске, а прскалице са дезинфекционим средствима ће и даље бити обавезне. Такође, на снази остаје и правило ограниченог броја људи у затвореном простору у складу са квадратуром самог објекта. Поштовање ових мере и даље ће надглеати корона редари.
Угоститељски објекти
Такође и угоститељски објекти су добили измењено радно време па сада и њихов режима рада више личи оном од пре ковид пандемије. Наиме, на претходној седници Кризног штаба донета је препорука да и угоситељски објекти који раде на отвореном сада могу да раде неограничено. За оне који послују у затвореном простору радно време је ограничено до 1 сат иза поноћи.
- Угоститељски објекти који су на отвореном имају неограничено радно време, док у затвореном радно време је ограничено до 1.00 сати. У овим објектима од сада је дозвољена и музика, што је додатна релаксација - рекао је Гојковић.
Такође, и одредба која је претходно забрањивала музику у локалима након 18.00 сати више не важи, па ће се музика орити до 1.00 сат изјутра.
Оно што треба напоменути јесте и то и да овде настављају да важе противепидемијеке мере, односно конобари ће морати да носе маске као и гости осим кад конзумирају храну и пиће. Угоститељски објекти и даље неће моћи да раде пуним капацитетом како би се обезбедила физичка дистнца, а на столовима остају прскалице са дезинфекционим средством.
Спортски догађаји
Новина за све љубитеље спорта јесте да ће од сада моћи да прате овакава дешавања и уживо. Међутим и ту ће капацитети гледалишта бити озбиљно скресани.
- Што се тиче спортских догађаја, препорука Кризног штаба Влади Републике Србије јесте да се дозволи и присуство публике на стадионима и то са капацитетом до 50 одсто попуњености, а у халама, тј. затвореним просторима биће до 30 одсто капацитета. Наравно, уз све противепидемијске мере - рекао је Гојковић.
Уколико "ухавтите" место на следећој спортској манифестацији, свој омиљени тим или спортисту моћи ћете да бодрите уз маску на лицу, физичку дистанцу као и са бочицом дезинфекционог средства у џепу.
Прославе
Једна од најригорознијих мера до сада подразумевала је забрану окупљања више од 200 људи на једном месту и то на конгресима, али ова одлука је "пала" на последњој седници Кризног штаба. Ова одлука је сада преиначена у забрану окупљања више од 500 људи.
- У следећем временском периоду до 500 људи у отвореном и затвореном простору моћи ће да се окупља, наравно уз поштовање епидемиолошких мера. Ако је објекат могао да прими више од 1.000 људи, сада може 500. Уколико је могао да прими 200 људи, сада може 100. Ако је могао да прими 20.000 људи, сада може 500 - нагласио је Гојковић.
Покрајински секретар је објаснио на примеру да иако је објекат у могућности да прими 500 људи то и даље није дозвољено јер остаје на снази да у затвореним просторијама може бити испуњено 50 одсто капацитета.
Истако тако је апострофирао и да је технички могуће организовати веће скупове од 500 људи.
- Важно је истаћи да сви они који планирају окупљања где је предвиђено више од 500 посетилаца, то не може да се ради без сагласности односно посебне дозволе Кризног штаба - рекао је Гојковић након седнице Кризног штаба.
Иако је на претходној седници договорено да се на једном месту може наћи и до 200 људи то се односило само на конгресе, а свадбе и остале врсте прослава није било могуће организоати у толиком броју. Сада када је ова забрана додатно релаксирана све врсте прославе је могуће организовати - па и свадбе.
Корона: "Јупи"
Чини се да нису сви сагласни са новим попуштањем мера, па је тако др Миланко Шеклер, вирусолог изјавио је да не разуме ново попуштање мера.
- Да сам корона вирус, рекао бих "јупи", "супер" - истакао је Шеклер.
Он је додао да ће вирус да настави да циркулише међу популацијом.
Подвукао је да младе треба мотивисати на вакцинацију неким стварима које их највише занимају у овој фази живота.
И на самој конференцији за медије након седнице Кризног штаба, др Гојковић је изјавио да га брине појава индијског соја ковида у земљама окружења, али да је епидемиолошка ситуација код нас стабила.
- Имамо стагнацију броја заражених, тј. број заражених који је константан. Мање од 500 пацијената се у болницама широм Србије лечи од ковида. Увелико траје враћање здравственог система у све оно што смо имали пре ковида. Желимо да се што пре вратимо нормалним животним токовима и раду - рекао је Гојковић.
Он је додао је попуштање мера у оваквим околностима могуће првенствено због добре епидемиолошке ситуације, али и делом због привреде као и због психичког здравља грађанства.