НАЈВЕЋА СВЕТИЊА СВАКЕ СРПСКЕ КУЋЕ: Нико не сме да га уништи, то је грех за који НЕМА ОПРОШТАЈА
Копали темеље и пронашли непроцењиво културно благо.
Безброј туриста прошло је кроз Вукову спомен-кућу у Тршићу, али док су разгледали њену унутрашњој и слушали од водича причу о Вуку Стефановићу Караџићу, реформатору нашег језика, нису знали да је њено огњиште најстарији предмет лозничког Центра за културу "Вук Караџић".
ЉУБИША ЈЕ ПРАВИ ФЕНОМЕН: Потпуно слеп вешто барата оштрим стругом, одличан је бравар и још бољи столар (ФОТО)
ТРЕЋИ РАЈХ ОБОЖАВАО ШЉИВОВИЦУ: Врх нацистичке Немачке довлачио из Србије бачве ЉУТЕ РАКИЈЕ
Зову је "ЖЕНА ЧУДО", диве јој се и мушкарци и жене: Мајка је троје деце, а у Прибоју сви знају за њу! (ВИДЕО)
У оквиру пројекта "Музејске приче" установа је недавно представила свој најстарији предмет. Како је наведено, мештани Тршића сачували су успомену на место Вуковог огњишта скоро читав један век, односно од 1813. када је порушена последња кућа Вуковог оца Стевана, до 1897. када су Тршићани на месту где је било Вуково огњиште поставили велики дрвени крст и приликом обраде земље га заобилазили.
Огњиште у Вуковој кући направио је Вуков деда Јоксим када се доселио у Тршић. Огњиште је, иначе, било централно место у кући. На њему се припремала храна, укућани су поред њега јели, примали госте, договарали се и преносили једни другима знања и веровања, уз њега се окупљали и гуслали. За сваку породицу представљало је симбол њеног непрекинутог трајања на једном месту, а веровало се да су душе предака са њим повезане па се огњиште изузетно много поштовало, толико да су се људи у њега заклињали.
Уништити нечије огњиште сматрано је за велики грех чак и када породица ту више није живела и огњиште није имало функцију. Родна кућа Вука Караџића уништавана је неколико пута током Првог српског устанка, тако да није сачуван ниједан њен део.
Када су градитељи копали темеље за Вукову спомен - кућу пронашли су делове старог огњишта, вериге и ватраљ, касније су постали део сталне изложбене поставке, као и делове њених темеља. Почетком прошлога века покренута је иницијатива за обнову Вукове куће која је саграђена са подрумом озиданим каменом и изнад њега са две просторије.
Освештана је и свечано отворена 17. септембра 1933. на иницијативу чланова Одбора за подизање спомен обележја Вуку Стефановићу Караџићу, а Вукова спомен - кућа први је музеј на отвореном у Краљевини Југославији. У њеном дворишту одржан је исте године први Вуков сабор, најстарија културна манифестација која се и данас сваког септембра, у недељу уочи Мале Госпојине, одржава на саборишту у Тршићу.
ПРОРОЧКЕ РЕЧИ ПАТРИЈАРХА ПАВЛА! На самрти је ВИДЕО СУДБИНУ Јоаникија, владика се на његове речи ЗАПЛАКАО
МАЛА ЈАНА ОДУШЕВИЛА ЈЕ ЦЕЛУ СРБИЈУ: Тиче се Косова, а ово је њена ПОРУКА (ВИДЕО)
УЗБУНА ЗБОГ ПОСЛЕДЊЕ "МУШТЕРИЈЕ": Змија дуга метар и по НАПРАВИЛА ХАОС у продавници у Владичином Хану (ВИДЕО)
Овако изгледа радни дан необичног рудара: Срђан је осам сати у утроби земље, а увече је диџеј (ФОТО)
ДАЧИЋ И НЕСТОРОВИЋ ШОКИРАЛИ НАЦИЈУ! Теслин "ЗРАК СМРТИ" је коришћен током БОМБАРДОВАЊА СРБИЈЕ