НАЈВАЖНИЈА ЈЕ ВЕРА У ЦИЉ: Огромно интересовање Новосађана за трибину о лечењу неплодности
Предавање удружења „Шанса за родитељство“, уз подршку Фондације Mozzart, окупило бројне стручњаке
У Србији сваки шести пар има проблем са зачећем, а на путу до остварења највећег сна подршка је неопходна – од блиских људи, стручних лица, али и других парова који пролазе кроз исто. Управо је пружање међусобне подршке окупило стручњаке и бројне посетиоце на бесплатној трибини о лечењу неплодности коју је удружење „Шанса за родитељство“ организовало у Новом Саду, уз подршку Фондације Mozzart.
Сала хотела „Шератон“ била је испуњена до последњег места, а еминентни стручњаци из ове области са присутнима су поделили препоруке и искуства из праксе. Ендокринолог проф. др Едита Стокић, гинеколози др Стеван Милатовић и др Александар Добросављевић, ембриолог Милица Крстивојевић и психолог Милица Глинтић одговарали су на бројна питања која су посетиоци постављали и анонимно, путем апликације.
Лекари су говорили о утицају различитих фактора и истакли да је најважније јавити се на време. За парове испод 35 година то значи након годину дана неуспешних покушаја, док је за старије то препоручљиво већ након шест месеци.
Борба за потомство искључује могућност апсолутне контроле па се код парова често јавља и осећај немоћи. Психолог Милица Глинтић Бранковић истиче да је веома важно имати разумевања за себе и своја осећања јер ментално здравље даје капацитет за борбу.
„Жена није крива ни мање вредна зато што се бори са стерилитетом. Важно је да препознате своје потребе и осећања док се борите за потомство. Ако сте прошли кроз више од једне вантелесне, сасвим је разумљиво да се нада и вера у успех мешају са сумњама, страховима, очајем, жељом да се одустане, љутњом, збуњеношћу, растрзаношћу... Може да помогне ако се потрудите себе да разумете уместо да себи замерате што нисте увек позитивни“, истакла је она.
Важан гост на трибини била је и мама која је свој највећи сан остварила након девет покушаја вештачке оплодње, не губећи ниједног тренутка наду у срећан исход. Њену поруку о значају вере у циљ потврдили су и лекари.
„Најбитније је да се волите и подржавате, а репродуктивно здравље препустите својим гинеколозима и ембриолозима и имајте поверења у нас“, поручила је ембриолог Милица Крстивојевић, а гинеколог др Александар Добросављевић је додао да је за пацијенте најважније да буду упорни, истрајни, да имају поверења у свог лекара и сарађују са њим, као и да верују у свој циљ.
ТРИБИНЕ ЗА ГРАЂАНЕ ОД ЈУГА ДО СЕВЕРА
Значај ове важне теме препознала је и Фондација Mozzart која је подржала пројекат удружења „Шанса за родитељство“. Прва трибина успешно је одржана у Нишу током Недеље (не)плодности, уз присуство огромног броја грађани са југа наше земље, а једнако посећено било је и предавање у Војводини.
„Жеља нам је да тачне, проверене и поуздане информације од стране врхунских стручњака у овој области буду доступне што већем броју људи, од севера до југа наше земље. Питања и изазова је много, тема је комплексна и свако има неку своју причу, али се надамо да су са предавања сви изашли оснажени, богатији за нова сазнања и, што је најважније, са осећајем додатне подршке”, истакла је Милица Чакајац из Фондације Mozzart.